Supărări la nivel diplomatic! Moldova Business Week 2022 a aruncat peste bord Asociația Investitorilor Români

16 Sept. 2022, 16:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Sept. 2022, 16:25 // Actual //  bani.md

Zilele dedicate cooperării economice și promovării businessului continuă la Chișinău: în discuțiile de azi cu reprezentanții de la Asociația Investitorilor din România în Republica Moldova (AIR) am abordat oportunitățile de afaceri din Republica Moldova, provocările cu care se confrunta investitorii romîni, dar și beneficiile aduse de companiile din România pe piața forței de muncă din Republica Moldova și în fiecare comunitate în care acestea își desfășoară activitatea, se arată în mesajul ambasadorului român la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu.

Diplomatul se arată indignat că AIR nu este parte din Moldova Business Week 2022, eveniment de anvergură dedicat afacerilor, în condițiile în care investițiile directe ale celor 30 de membri AIR  reprezintă peste 54% din investițiile străine directe din Republica Moldova din ultimii 10 ani.

Companiile din România prezente în Republica Moldova au creat peste 10.000 de locuri de munca și au o cifra de afaceri totală de aproape 1 miliard de euro. Doar capitalul social cumulat al celor trei bănci comerciale din România active în Republica Moldova depășește 250 de milioane de euro.

„România rămâne principalul partener comercial al Republicii Moldova, iar perspectivele de dezvoltare sunt deosebit de bune”, mai spune diplomatul.

În zilele de 15 și 16 septembrie, la Chișinău are loc cel mai important eveniment economic de promovare a țării noastre – „Moldova Business Week 2022”. În acest an, forumul se desfășoară sub genericul „Moldova – destinație de relocare a afacerilor și soluție pentru lanțul de aprovizionare regională”.  Evenimentul întrunește pe aceeași platformă factori decizionali la nivel local și internațional, precum și experți din țară și de peste hotare, pentru identificarea oportunităților și soluțiilor pentru repoziționarea strategico-economică a Republicii Moldova.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!