Băsescu le-a luat fața mai multor lideri europeni – bursierii lui Putin. A făcut publică lista cu demnitarii UE 

06 Oct. 2022, 05:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Oct. 2022, 05:12 // Actual //  bani.md

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, actual europarlamentar, a denunțat, miercuri, 5 octombrie, în Parlamentul European, problema susținerii lui Vladimir Putin de demnitari ai Uniunii Europene.

Traian Băsescu a enumerat o listă de foști lideri ai țărilor membre UE care „s-au pus în slujba lui Putin după terminarea mandatelor”. Președintele României l-a trecut în capul listei pe fostul cancelar social-democrat german Gerhard Schroder.

„Avem o altă mare problemă, problema consolidării lui Putin de către demnitari ai Uniunii Europene, și aici o să enumăr câțiva premieri ai Uniunii Europene care s-au pus în slujba lui Putin după terminarea mandatelor: Schroder e pe buzele tuturor”. De asemenea, fostul președinte a făcut referire și la Matteo Renzi, fost premier italian, care este angajat la o firmă rusească.

În plus, Traian Băsescu nu s-a oprit aici și și-a continuat lista. Pe aceasta se mai aflau Christian Kern, fost cancelar austriac, Francois Fillon, fost premier al Franței, Esko Aho, fost premier finlandez, Paavo Lipponen, fost premier finlandez, Karin Kneissl, fost ministru de externe austriac, Hans Schelling, fost ministru de finanțe austriac. În final, Băsescu l-a numit și pe Dominique Strauss Kahn, fost șef al FMI, care „sigur nu putea să lipsească”.

Traian Băsescu a fost întrerupt în timp ce își ținea discursul

„A te duce astăzi cu copilul în parc a devenit o acțiune de curaj. Alături de pachețel trebuie să îi iei celui mic și, doamne ferește, o trusă medicală”, a completat Băsescu. Europarlamentarul PMP  nu a mai apucat să își termine discursul pe care îl pregătise, pentru că președintele de ședință, Rainer Wieland, Germania, PPE, i-a tăiat microfonul. Motivul ar fi fost că fostului președinte al României i-a expirat timpul alocat.

Băsescu nu a fost singurul europarlamentar român care a avut un discurs dur în Parlamentul European astăzi, 5 octombrie. Rareș Bogdan a amenințat că țara noastră va provoca o criză alimentară dacă România nu va intra în Spațiul Schengen. Politicianul le-a cerut statelor membre UE  să nu își mai bată joc de România

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.