Elveţia oferă 100 de milioane de dolari pentru Ucraina. Cum vor fi cheltuiți banii

03 Nov. 2022, 16:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Nov. 2022, 16:23 // Actual //  MD Bani

Guvernul elveţian a aprobat un ajutor de 100 de milioane de dolari pentru Ucraina. Banii vor fi folosiţi pentru pregătirile de iarnă.

Consiliul federal elveţian a anunţat că a „adoptat un plan de acţiune pentru a atenua impactul iernii viitoare asupra populaţiei din Ucraina”. Guvernul elveţian a mai comunicat că fondurile vor fi utilizate în special pentru furnizarea de apă potabilă şi reabilitarea infrastructurii energetice, potrivit CNN.

Aproximativ 18 milioane de persoane din Ucraina, aproximativ 40% din populaţie, depind deja de ajutor de când Rusia a invadat Ucraina în februarie, se arată în comunicat, adăugând că „odată cu venirea iernii, acest număr ameninţă să crească la 24 de milioane în condiţiile în care aproximativ o treime din infrastructura energetică a Ucrainei a fost avariată”, scrie ZF.

Preşedintele Elveţiei, Ignazio Cassis, şi omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, s-au întâlnit luna trecută la Kiev şi au discutat despre cea mai bună modalitate de a oferi ajutor celor afectaţi de război, odată cu apropierea iernii.

„Situaţia umanitară a populaţiei afectate de război din Ucraina a devenit şi mai precară în ultimele săptămâni din cauza atacurilor ţintite asupra infrastructurii energetice şi a sistemelor de aprovizionare de bază’”, scrie în comunicat.

Elveţia solicită comunităţii internaţionale să intervină cu ajutoare suplimentare pentru a ajuta la ceea ce numeşte o situaţie urgentă în Ucraina.

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.