Averile celor mai bogați oameni din China sunt afectate de încetinirea economică

09 Nov. 2022, 05:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Nov. 2022, 05:46 // Actual //  bani.md

Cele mai bogate persoane din China au văzut cum le-a scăzut averea pe măsură ce războiul din Ucraina a continuat. Lista Hurun Rich, care clasifică cei mai bogați oameni din China, cu o avere netă minimă de 5 miliarde de yuani (690 de milioane de dolari), spune că doar 1.305 persoane s-au confruntat cu o scădere a averii cu 11% față de anul trecut. Averea lor totală a fost de 3,5 miliarde de dolari, în scădere cu 18% față de anul trecut.

Numărul persoanelor care aveau o avere de 10 miliarde de dolari sau mai mult a scăzut cu 29 de persoane, iar numărul miliardarilor în dolari a scăzut cu 239 de persoane în acest an. „Anul acesta a fost cea mai mare scădere a averilor din ultimii 24 de ani”, a declarat Rupert Hoogewerf, președinte și cercetător șef al Hurun Report, care întocmește această listă anual.

Perspectivele economice globale au fost puternic afectate de războiul din Ucraina și de încetinirea creșterii economice din China, care a fost, la rândul său, exacerbată de politicile ultra-stricte ale țării privind pandemia de Covid-19. Fondul Monetar Internațional estimează că economia Chinei se va extinde cu doar 3,2% în 2022, care ar fi cea mai mică rată din ultimii ani.

Represiunea din ultimii doi ani a impactat cele mai mari nume tehnologice din China, cum ar fi Alibaba Group și Tencent Holdings. De asemenea, îngrijorările în privința lui Xi Jinping că va sacrifica creșterea economică pentru ideologia sa a afectat încrederea investitorilor pe piața chineză.

Zhong Shanshan, ale cărei companii cotate la bursă includ îmbuteliatorul de apă Nongfu Spring și dezvoltatorul de vaccinuri Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, a ocupat primul loc pe lista celor mai bogați oameni din China.

Scăderea averilor

Fondatorul ByteDance, care deține TikTok, Zhang Yiming, a ocupat locul doi, dar și-a văzut averea scăzând cu 28%, până la 35 de miliarde de dolari, din cauza unei scăderi a evaluării ByteDance. Pe locul trei a fost Zeng Yuqun, președintele gigantului CATL.

Yang Huiyan, femeia de afaceri din spatele Country Garden Holdings, care la fel ca mulți alți dezvoltatori chinezi s-a luptat cu datoriile în ultimii doi ani, și-a văzut averea scăzând cu 15,7 miliarde de dolari, cea mai mare scădere de pe lista din 2022.

Fondatorul Tencent, Pony Ma, a înregistrat a doua cea mai mare scădere, cu 14,6 miliarde de dolari, pe fondul scăderii prețurilor acțiunilor tehnologice. Fondatorul Alibaba, Jack Ma, și familia sa au ajuns pe locul nouă a celor mai bogate persoane din China, potrivit The Guardian.

Realitatea Live

07 Oct. 2025, 12:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Oct. 2025, 12:09 // Actual //  Ursu Victor

Comisia Electorală Centrală (CEC) a publicat raportul generalizat privind veniturile campaniei electorale a concurenților pentru parlamentarele din 28 septembrie 2025. Documentul arată că partidele, blocurile și candidați independenți au mobilizat peste 100 de milioane de lei, însă nu doar banii au contat: zeci de mii de ore de muncă voluntară, evaluate la milioane de lei, au devenit arma invizibilă a partidelor mari, în timp ce independenții au încercat să compenseze cu sprijin modest, dar esențial, din partea susținătorilor.

Lider la capitolul finanțare a fost Blocul Electoral „Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei”, care a raportat venituri totale de 30,88 milioane lei, dintre care 20,48 milioane lei activitate de voluntariat.

Pe locul doi se află Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), cu venituri totale de 25,16 milioane lei, sprijinite de donații din partea persoanelor fizice (peste 5,7 milioane lei), fonduri proprii (4,2 milioane lei) și voluntariat în valoare de 7 milioane de lei.

Urmează Blocul Electoral „ALTERNATIVA”, cu 13,66 milioane lei, dintre care 5,19 milioane lei reprezintă activitate de voluntariat. Partidul Politic „Partidul Nostru” a mobilizat 10,46 milioane lei, cu o contribuție uriașă a voluntarilor evaluată la 4,98 milioane lei.

Mișcarea Respect Moldova a raportat venituri de 5,87 milioane lei, din care 3,35 milioane lei provin din activități de voluntariat. Alianța „MOLDOVENII” a adunat 4,58 milioane lei, unde voluntariatul este estimat la 950,7 mii lei.

La rândul său, Partidul Social Democrat European a mobilizat 1,08 milioane lei, incluzând 97,5 mii lei din implicarea voluntarilor.

În ceea ce privește candidații independenți, Andrei Năstase – 951,6 mii lei, cu 60 mii lei evaluate ca activitate de voluntariat, Olesea Stamate – 555,3 mii lei, fără voluntariat raportat, Victoria Sanduța – 139,4 mii lei, cu 16 mii lei din voluntariat și Tatiana Crețu – 38,7 mii lei, fără voluntariat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII