Socialistul Bolea despre reforma justiției lui Litvinenco: Ucisă de baronul mafiei de la guvernare. Merci beaucoup, Serj

24 Nov. 2022, 17:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Nov. 2022, 17:07 // Actual //  bani.md

În luarea de cuvânt de la tribuna Parlamentului socialistul Vasile Bolea a criticat reforma justiției cu care s-a lăudat de la tribună ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco.

„Atunci când voi veți pleca de la guvernare și vor veni socialiștii. Întrebarea va fi ce vom face cu justițiai Noi vom permite ca justiția reformată de dvs să aplice aceleași principii pentru baronii mafiei de la guvernare pe care le astăzi le folosiți împotriva cetățenilor Moldovei, să simțiți pe pielea proprie ce înseamnă o reformă pe care ați făcut-o”, a declarat Bolea.

„Vreau să vorbesc despre progrese. Vreau să vă vorbesc de luna de miere a acelor pe care i-ați eliberat din închisoare. Dorin Damir, cunoașteți acest personaj finul lui Plahotniuc cu care dvs pretins vă luptați. A fost eliberat din penitenciar. Mulțumesc Sergiu. Foștii deputați împotriva cărora au fost pornite dosare penale. Sunt eliberați. Spasibo Serioja. Dorin Drăguțanu ex-guvernator al Băncii Naționale a Moldovei, inculpat în dosarul furtului miliardului. Bea și mănâncă la o masă cu Dorel Mustață, judecător la Curtea Supremă de Justiție. Merci beaucoup, Serj”, a punctat Bolea.

„Și aici o întrebare ce-i cu condamnarea lui Țuțu, da Candu, da Pavel Filip, da simplu prim-ministru Leancă. Da care-s progresele în cauza cu concesionarea Aeroportului Chișinău. Despre acest progrese vrem să vorbim. Despre acei care astăzi au făcut de șapte ori mai multă contrabandă. Aici tăcem”, a conchis Bolea.

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!