Un alt gigant de pe Wall Street pregăteşte o rundă masivă de concedieri: Goldman Sachs elimină 3.200 de locuri de muncă

15 Ian. 2023, 16:36
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
15 Ian. 2023, 16:36 // Slider //  bani.md

Goldman Sachs va începe să reducă până la 3.200 de locuri de muncă în câteva zile, potrivit unei persoane familiarizate cu problema, în timp ce banca de pe Wall Street încearcă să limiteze costurile în faţa încetinirii activităţii bancare de investiţii şi a reducerii băncii sale de consum, scrie Financial Times.

Reducerile, care reprezintă aproximativ 6,5% din cei aproximativ 49.000 de angajaţii, se situează sub cel mai rău scenariu de 3.900 de locuri de muncă pe care directorul executiv al Goldman, David Solomon, şi echipa sa de management, le discutaseră la sfârşitul anului trecut. Numărul final ar putea fi, de asemenea, mai mic de 3.200, potrivit sursei citate.

Reducerile pregătite reflectă parţial modul în care Goldman şi-a crescut numărul de angajaţi de la începutul anului 2020, pe măsură ce s-a extins în noi domenii, concediind, totodată, un număr anual de angajaţi cu performanţe slabe în timpul pandemiei.

Reducerile sunt planificate pentru toate sectoarele bancii, lovind afacerile de consum ale Goldman, precum şi operaţiunile sale de investiţii şi tranzacţionare.

Goldman a refuzat să comenteze reducerile, care au fost raportate pentru prima dată de Bloomberg.

Banca este programată să raporteze câştigurile din trimestrul al patrulea pe 17 ianuarie. Analiştii estimează că câştigurile pe acţiune vor fi scăzut cu aproximativ 8% de la an la an în ultimele trei luni ale anului 2022.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 10:48
 // Categoria: Slider // Autor:  Soroceanu Olga
20 Aug. 2025, 10:48 // Slider //  Soroceanu Olga

În pragul alegerilor parlamentare din 2025, spațiul informațional al Republicii Moldova devine tot mai tensionat, iar influența rețelelor sociale crește semnificativ. Declarația a fost făcut de Petru Macovei, directorul Asociației Presei Independente, într-un interviu pentru grupul de presă REALITATEA.

 

Potrivit expertului, manipularea opiniei publice prin intermediul Telegram, TikTok și al influencerilor devine tot mai vizibilă, iar provocarea majoră pentru societate este lipsa de gândire critică și de educație media.

„Ca de obicei, înainte de alegeri, situația din spațiul informațional devine mai tensionată, pentru că există încercări ale unor forțe politice de a influența piața media”, afirmă Macovei.

Acesta subliniază că în prezent manipularea are loc mai mult prin rețele sociale și platforme online decât prin canalele media tradiționale.

„Consiliul Audiovizualului își face bine treaba, dar internetul și rețelele sociale nu sunt reglementate, iar orice tentativă de reglementare întâmpină o opoziție puternică”, adaugă el.

Macovei atrage atenția asupra rolului sporit al platformelor Telegram și TikTok. În ceea ce privește mesajele de propagandă, expertul menționează narațiunile repetate privind „militarizarea țării” și presupusa intenție de implicare a Moldovei în războiul din Ucraina împotriva Rusiei.

De asemenea, persistă miturile vechi despre „străinii care ar cumpăra terenurile moldovenești”, vehiculate la fiecare campanie electorală din ultimii ani.

Macovei afirmă că aproximativ 85% din campaniile de dezinformare sunt coordonate:

„Un narativ apare inițial pe un site anonim, este preluat de mass-media tradițională și amplificat de influenceri, ajungând astfel la sute de mii sau chiar milioane de oameni.”

Potrivit directorului API, cea mai mare problemă rămâne respingerea informațiilor verificate de către cetățeni:

„Oamenii preferă să trăiască în propriul lor balon informațional și refuză realitatea, ceea ce îngreunează lupta împotriva dezinformării.”

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII