Republica Moldova tot mai aproape de a obține supremația cerealieră

15 Feb. 2023, 11:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Feb. 2023, 11:36 // Actual //  bani.md

Urmare a războiului din Ucraina, țara vecină și-a reorientat o parte din exporturile de cereale, prin Republica Moldova, spre porturile din România. Este vorba de coridorul solidarității din care face parte  și țara noastră.

Ministrul în exercițiu Vladimir Bolea a declarat la emisiunea „Freedom” de la TV8 că urmare a redirecționării exporturilor de cereale ucrainene prin Republica Moldova prețurile s-au redus cu 25%.

„În vară prețul unui kilogram de grâu era de 5,10 lei, acum e de 4 – 4,10 lei, cu 25% mai puțin. Chiar și cu aceste prețuri mici nu există cerere pe piața din regiune. Este foarte  greu să vinzi ceva”, a punctat Bolea.

Potrivit lui, înainte de război Republica Moldova exporta 75% din cereale prin portul de la Odesa și Reni. „Or, după conflict toate acest cantități au fost direcționare spre export cu transportul rutier, ceea ce a și creat cozile lungi de la frontieră”.

Bolea susține după invazia rusă din Ucraina, circa 3 milioane de tone de cereale din țara vecină au tranzitat Republica Moldova care au mers spre porturile din România..

Indiferent de situația de pe piață, Republica Moldova va susține coridoarele solidarității. „Piața este inundată de cereale ucrainene și acest lucru se observă și în Bulgaria. Partea proastă e că nu suntem membri UE și la Bruxelles va trebui să se găsească bani din altă parte pentru compensa pierderile fermierilor din Republica Moldova”, a punctat Bolea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!