Rusia reduce vânzările de valută

03 Mart. 2023, 16:48
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Mart. 2023, 16:48 // Actual //  MD Bani

Rusia va reduce cantitatea de valută pe care are de gând să o vândă până la începutul lunii aprilie, în condiţiile în care veniturile din exporturile de energie dau semne de stabilizare, în pofida restricţiilor internaţionale impuse Moscovei pentru invadarea Ucrainei, transmite Bloomberg.

Ministerul rus al Finanţelor a anunţat vineri că în perioada 7 martie – 6 aprilie va vinde 119,8 miliarde de ruble (1,6 miliarde de dolari), în cadrul unui mecanism bugetar destinat să protejeze economia de fluctuaţiile preţului la petrol. Este vorba de o diminuare cu peste 40% a cantităţii de valută vândută în luna martie, comparativ cu luna precedentă.

În condiţiile în care cea mai mare parte a rezervelor sale internaţionale este îngheţată de sancţiunile americane şi europene, yuanul chinez este principalul activ pe care Rusia îl poate utiliza în continuare pentru a derula vânzări de valută de la fondul său suveran şi a acoperi cheltuieile bugetare.

„Vânzările de valută vor scădea până în luna mai, iar în luna iulie vor începe achiziţiile de valută”, a estimat Alexander Isakov, economist pentru Rusia la Bloomberg.

Potrivit analiştilor, este posibil ca vânzările de valută să coboare până la 500 de milioane de dolari în luna aprilie, după care Ministerul de Finanţe de la Moscova va schimba direcţia şi va începe să cumpere valută.

Bloomberg Economics estimează că, în a doua jumătate a acestui an, este posibil ca Ministerul rus al Finanţelor să înceapă să acumuleze yuani chinezeşti la un ritm de 500 până la 700 de milioane de dolari pe lună.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Iun. 2025, 10:47
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Iun. 2025, 10:47 // Actual //  Ursu Victor

Deși Energocom a achiziționat în luna mai energie electrică la cel mai mic preț mediu ponderat din acest an, tarifele plătite de consumatori rămân neschimbate, iar ANRE tace. În timp ce autoritățile promit prețuri accesibile și siguranță energetică, realitatea din facturile oamenilor arată altceva.

Potrivit unui comunicat publicat de Energocom, în luna mai s-au cumpărat aproximativ 318.000 MWh de energie electrică, dintre care peste 72% provin din importuri. Prețul mediu ponderat a fost de 106,60 euro/MWh – cel mai mic din 2024. Cu toate acestea, ANRE nu a ajustat tarifele, menținând prețurile mari pentru consumatori.

„Oamenii nu sunt proști, știu să facă calcule. Toate aceste jocuri electorale cu tarifele pot avea un final nefast pentru guvernare”, a avertizat Alexandr Slusari, membru al Consiliului de Administrație al Energocom. El acuză direct ANRE de incompetență și lipsă de transparență: „Interesant cât timp cei de la ANRE își vor bate joc de consumatori și nu vor micșora tarifele la energia electrică?”

Detaliile despre sursele de achiziție arată o diversificare a livrărilor:

9,12% din energie a fost importată din România, la un preț preferențial;
37,63% au fost cumpărate prin contracte bilaterale cu furnizori externi;
25,96% au fost achiziționate de pe bursele OPCOM și BRM;
Din producția internă, CET-urile Chișinău și Bălți au asigurat doar 7,11% din necesar, iar sursele regenerabile 20,18%.

Prețul de achiziție nu include costurile de transport, logistică sau rezervare a capacităților de livrare, însă, chiar și așa, tarifele pentru populație ar trebui să fie mai mici, susțin specialiștii din domeniu.

În timp ce Energocom declară că „muncește 24/7 cu diligență enormă pentru aprovizionarea țării cu energie electrică fără întreruperi și la prețuri accesibile”, rămâne neclar de ce ANRE nu reflectă aceste scăderi în tarifele finale.

Slusari atrage atenția asupra riscului politic al acestei situații: „Ne jucăm cu nervii oamenilor, iar asta poate exploda electoral”.

În prezent, consumatorii casnici achită 16,74 lei/m³ pentru gazele naturale. în ceea ce privește energia elecctrică, 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizată de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO