Un vin bun cu Mihai Druță: Negru de Purcari

13 Mart. 2023, 11:56
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
13 Mart. 2023, 11:56 // Slider //  MD Bani

În această săptămână, somelierul Mihai Druță recomandă renumitul vin „Negru de Purcari”, care se numără printre primele vinuri din Republica Moldova premiate la concursurile internaționale.

Vinul este produs de compania Purcari și conține soiurile Cabernet Sauvignon, Saperavi și Rară Neagră. Vinul are 14% alcool și potențial de învechire.

„O culoare roșie intensă, nuanțe de fructe supra-coapte, nuanțe de maturare, un gust plin și un post-gust îndelungat”, așa descrie vinul Mihai Druță.

Vinul poate fi asociat cu cașcavaluri mature și bucate din carne.

Mai multe detalii despre „Negru de Purcari” aflați de la somelierul Mihai Druță, președintele Asociației De Sommelier din Republica Moldova. „Un vin bun cu Mihai Druță” a fost filmat în incinta Taste of Blue Wine House and Shop, Radisson Blue Leogrand Hotel.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Mai 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Mai 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

S.A. CET-Nord a anunțat lansarea unei licitații pentru instalarea unui sistem de stocare a energiei electrice (BESS) cu o capacitate de 70 MW, în cadrul centralei termoelectrice din Bălți. Proiectul vizează selectarea unui partener privat care va asigura finanțarea și implementarea integrală, de la proiectare și construcție până la instalare și punere în funcțiune.

Potrivit companiei, viitorul sistem va fi conectat la rețeaua națională în baza unui aviz de racordare emis de Moldelectrica, ceea ce permite integrarea capacității de stocare în sistemul electroenergetic al țării.

Inițiativa face parte din eforturile autorităților de a dezvolta infrastructura de stocare a energiei, esențială pentru integrarea surselor regenerabile, acoperirea consumului în orele de vârf și sporirea rezilienței sistemului energetic. Sistemele BESS permit acumularea energiei produse în exces și utilizarea acesteia atunci când cererea este ridicată, contribuind la stabilitatea rețelei.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a precizat că statul își păstrează rolul de facilitator al investițiilor strategice, în timp ce implementarea tehnică și financiară va fi realizată de partenerul selectat printr-o procedură deschisă și competitivă, bazată pe criterii tehnico-financiare.

Proiectul de la Bălți vine în continuarea altor investiții în domeniu. La sfârșitul lunii aprilie, în localitatea Rădeni a fost pus în funcțiune cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova, cu o capacitate de 60 MWh, integrat cu un parc fotovoltaic de 50 MW.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!