Ziua Mondială a Apei: Moldovenii cheltuie tot mai multă apă pentru necesități

22 Mart. 2023, 11:14
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Mart. 2023, 11:14 // Actual //  MD Bani

Pe 22 martie este sărbătorită Ziua Mondială a Apei. În acest context, Biroul Național de Statistică a publicat date despre utilizarea apei în țara noastră în 2021. Astfel, în 2021 s-au utilizat în total 780 de milioane de metri cubi de apă, fără apa utilizată repetat și prin circulație închisă. Volumul de apă utilizat de moldoveni este în creștere.

Cantitatea apei utilizată repetat și prin circulație închisă reprezintă 278 de milioane de metri cubi.

În perioada menționată, cea mai multă apă a fost utilizată pentru necesități de producție – 583 milioane de metri cubi. Pentru necesitățile menajere s-au cheltuit 112 milioane de metri cubi.

Pentru necesitățile agriculturii s-au utilizat 40 de milioane de metri cubi și pentru irigare 43 milioane de metri cubi.

Volumul de apă utilizat de moldoveni este în creștere. În 2019 s-au cheltuit 777 milioane de metri cubi. A crescut inclusiv și volumul de apă utilizat pentru necesități menajere, care în 2019 a constituit110 milioane de metri cubi.

Datele Biroului Național de Statistică mai arat că în Republica Moldova, în anul 2022, au avut acces la sistemele publice de alimentare cu apă 918 localităţi, inclusiv 54 municipii şi oraşe şi 864 localităţi rurale, ceea ce constituir peste 60% din localităţile ţării.

Totodată, numărul populaţiei conectate la serviciul public de alimentare cu apă constituie 2,2 milioane de persoane, ceea ce constituie 85% din populaţia ţării.

Acces la sisteme publice de alimentare cu apă au 98% din populaţia din mediul urban şi 68,8 % din populaţia din mediul rural.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Ian. 2026, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Ian. 2026, 14:11 // Actual //  Ursu Victor

China și Statele Unite sunt cei mai mari cumpărători ai petrolului exportat de Venezuela în anul 2024, potrivit datelor publicate de World Visualized. În total, exporturile de țiței ale Venezuelei se ridică la aproximativ 772.000 de barili pe zi, în pofida sancțiunilor internaționale și a infrastructurii energetice degradate.

Pe primul loc se află China, care importă în medie 351.000 de barili pe zi, reprezentând aproape jumătate din totalul exporturilor venezuelene. O mare parte din aceste livrări sunt utilizate pentru rambursarea datoriilor istorice ale Caracasului față de Beijing.

Statele Unite ale Americii ocupă locul al doilea, cu 222.000 de barili pe zi, importurile fiind reluate parțial după relaxarea temporară a unor sancțiuni, în special pentru rafinăriile americane capabile să proceseze petrol greu.

Pe locul al treilea se situează Europa, cu aproximativ 75.000 de barili pe zi, urmată de India – 63.000 de barili pe zi. Cuba importă circa 32.000 de barili pe zi, în baza acordurilor energetice bilaterale, iar alți cumpărători mai mici cumulează aproximativ 29.000 de barili pe zi.

Deși Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, nivelul exporturilor rămâne mult sub potențialul maxim, din cauza sancțiunilor, lipsei investițiilor și infrastructurii învechite. Dependența de un număr restrâns de cumpărători face ca econo