Șoc în MEDIA. Amenzi astronomice pentru 5 televiziuni

04 Apr. 2023, 11:31
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2023, 11:31 // Actual //  bani.md

Cinema 1,  CANAL 3, CANAL 2, FAMILIA și MEGA TV – nu respectă cotele de programe locale, și/sau cele ce țin de limba română și/sau cele privind orele de maximă audiență. Astfel, în ultima ședința, membrii Consiliului Audiovizualului (CA) au decis să le sancționeze cu 219 000 lei, în total, anunță Consiliul Audiovizualului.

Cinema 1, amendat cu 54 000 lei, a difuzat puțin peste 20 de ore de programe locale din 56 ore prevăzute de Codul serviciilor media audiovizuale (CSMA). Doar 9 ore au fost în limba română, din 16 ore pe care postul urma sa le realizeze. Ponderea programelor locale în orele de maximă audiență a fost de aproximativ 46%, mai puțin de jumătate din cât ar fi trebuit să difuzeze.

CANAL 3, amendat cu 51 000 lei, a realizat mai puțin din cota de programe locale, nu a difuzat suficiente programe locale în limba română, iar în orele de maximă audiență a avut aproximativ 66% de programe locale.

Postul de televiziune „FAMILIA”, amendat cu 49 000 lei, a difuzat aproximativ 86% de programe locale, ponderea programelor locale în limba română a fost de aproape 35 ore din circa 39 ore, iar în orele de maximă audiență a difuzat cu 4 ore mai puțin decât este prevăzut de lege.

CANAL 2, amendat cu 47 000 lei, a difuzat  56 ore de programe locale, însă aproape o jumătate din acest timp a fost autopromovare. Postul a difuzat insuficiente programe în limba română, iar în orele de maximă audiență a avut cu aproximativ o oră mai puține programe locale.

Serviciul MEGA TV a fost amendat cu 18 000 lei pentru că a difuzat mai puțin de jumătate din cota de programe locale în limba română prevăzută de lege.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

22 Iun. 2026, 15:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Iun. 2026, 15:54 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova nu își poate permite să majoreze salariile și cheltuielile publice fără o bază fiscală solidă și fără o colectare mai eficientă a impozitelor, a declarat ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul ședinței Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective.

Oficialul a susținut că dezvoltarea economică și nivelul de trai nu preced plata impozitelor, ci sunt rezultatul unui sistem fiscal funcțional și al investițiilor publice finanțate din veniturile colectate de stat.

„Statele nu au ajuns bogate și după asta au început să plătească impozite. Statele au învățat să colecteze impozite, să investească în infrastructură, educație și servicii publice, iar astfel s-au dezvoltat. Suntem la coda Europei la colectarea impozitelor și la nivelul statelor din Africa”, a declarat Gavriliță.

Ministrul a afirmat că Republica Moldova se confruntă în continuare cu un deficit bugetar mare, acumulat pe fondul unor perioade dificile din ultimii ani, când sprijinul acordat populației a crescut mai rapid decât economia.

Potrivit acestuia, majorările salariale nu pot fi susținute prin împrumuturi permanente.

„Pe datorie salarii nu putem să creștem. Asta înseamnă să transferăm povara pe umerii copiilor noștri. Nu putem continua să majorăm salariile fără să avem acoperire financiară”, a subliniat ministrul.

Andrian Gavriliță a apărat necesitatea eliminării unor facilități și scutiri fiscale. El a argumentat că veniturile suplimentare sunt necesare pentru finanțarea investițiilor și a cheltuielilor sociale.

În același timp, oficialul a susținut că cele mai mari pierderi fiscale nu provin de la persoanele cu venituri mici, ci din zonele unde există capacitate de plată, dar statul nu reușește să colecteze eficient impozitele.

„Cele mai mari ratări și pierderi nu vin de la oamenii săraci, care au un coș mic de consum. Se întâmplă acolo unde există capacitate de plată, însă statul nici măcar nu încearcă suficient să colecteze”, a declarat ministrul.

Ministerul Finanțelor a propus spre consultare politica fiscală pentru anul 2027. Printre principalele prevederi ale documentului se numără uniformizarea TVA la 20%, instituirea unei cote unice de contribuții de asigurări sociale (CNAS) de 21% pentru majoritatea salariaților din sectoarele public și privat,  profitul distribuit ar putea fi impozitat cu 15%, iar impozitul pe bunurile imobile și impozitul funciar, acestea urmând să fie stabilite între 0,1% și 1%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!