Speranța moare ultima! Șeful mascaților de la CNA spune dacă fugarul Șor va fi extrădat de țara sfântă

27 Apr. 2023, 09:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Apr. 2023, 09:21 // Actual //  bani.md

Ilan Șor este condamnat pentru crime deosebit de grave, iar protejarea unui fugar condamnat vizează imaginea statului Israel. O spune directorul Centrului Național Anticorupție, Iulian Rusu, potrivit căruia autoritățile israeliene vor emite decizia de extrădare a politicianului. Șeful CNA spune că, deși statul Israel își protejează cetățenii, pentru a demonstra deschidere în cooperarea cu alte jurisdicții, Șor va fi extrădat.

Deputatul fugar Ilan Șor a fost condamnat definitiv în dosarul ,,frauda bancară” la 15 ani de închisoare. Prin aceeași hotărâre, Curtea de Apel Chișinău l-a privat de dreptul de a ocupa funcții în sistemul bancar pe termen de cinci ani, dar și a dispus încasarea sumei de 5,2 miliarde de lei. Șeful Centrului Național Anticorupție spune că instituțiile statului conlucrează pentru a confisca bunurile politicianului condamnat, scrie IPN.

„În cazul condamnatului Ilan Șor avem o decizie definitivă. Suma este de 5,2 miliarde lei. Este în interesul Băncii de Economii, dar Banca de Economii a recepționat garanțiile de la Guvern și Guvernul a recepționat aceste fonduri de la Banca Națională. Cu alte cuvinte, tot acționăm în interes public. Activele pe care s-au aplicat sechestre sunt părți sociale ale mai multor întreprinderi, automobile, imobile, o parte nu foarte mare de lichidități. Toate acestea sunt la etapa de a fi puse în executare. Aici trebuie să ne coordonăm eforturile cu Serviciul Fiscal și dacă va fi vorba de active suplimentare identificate în afara țării, va trebui să lucrăm cu Ministerul Justiției, pentru că deja va fi componenta de asistență juridică internațională”, a spus Iulian Rusu în cadrul emisiunii „Puncte de Reflecție” de la Vocea Basarabiei.

Potrivit deciziei instanței de judecată, Ilan Șor trebuie să-și ispășească pedeapsa într-un penitenciar de tip închis, iar directorul CNA spune că acest lucru s-ar putea întâmpla în Republica Moldova. Iulian Rusu crede că autoritățile israeliene vor da curs cererii Ministerului Justiției din Moldova privind extrădarea deputatului fugar.

„Crimele de care el (n.r Ilan Șor) este învinuit și deja condamnat sunt excepțional de grave, pentru că afectează întreaga societate în proporție deosebit de mare. Israelul are o legislație complexă ce vizează protejarea propriilor cetățeni, doar că sunt detalii. Este imaginea țării, în momentul în care protejează un fugar condamnat. Cred că în interesul protejării imaginii țării, dar și în interesul de a arăta deschidere de cooperare cu alte jurisdicții, autoritățile din Israel, într-un final, vor emite decizia de extrădare”, a spus directorul Centrului Național Anticorupție.

Recent, ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a anunțat că autoritățile Republicii Moldova au solicitat statului Israel examinarea cererii de extrădare a lui Ilan Șor în regim de urgență. De asemenea, ministra Justiției nu exclude opțiunea ca Ilan Șor să-și ispășească pedeapsa în Israel, politicianul fugar deținând cetățenia israeliană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Oct. 2025, 16:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Oct. 2025, 16:16 // Actual //  Ursu Victor

Vineri dimineața, în orașele Dubăsari și Grigoriopol a fost oprită furnizarea apei calde, iar în jurul orei 13:00, aceeași măsură a fost aplicată și în Tiraspol, Bender, Râbnița și Sucleia. Totodată, la stațiile PECO din regiunea transnistreană a fost sistată comercializarea gazului lichefiat, care va fi livrat exclusiv serviciilor de urgență și militare, transmite corespondentul IPN din stânga Nistrului.

Ca măsură de compensare, Centrala hidroelectrică de la Dubăsari a crescut producția de energie de la 24 la 36 de megawați. Acest lucru a fost posibil datorită unei deversări suplimentare de apă de la Centrala hidroelectrică de la Novodnistrovsk. La stație funcționează trei generatoare hidroelectrice, iar în următoarele zile nivelul Nistrului sub baraj va crește cu un metru.

Pe 2 octombrie, Tiraspolul a instituit un regim drastic de economisire a gazului, care va dura aproximativ până pe 12-13 octombrie. Potrivit lui Serghei Obolonik, așa-zisul ministru al economiei din regiune, consumatorii casnici, școlile și spitalele nu vor simți schimbări.

„După încheierea acestei perioade, toți consumatorii din Transnistria și necesitățile regiunii vor fi asigurate cu gaz în regim normal. Mă refer atât la consumatorii industriali, cât și la livrările comerciale, precum și la funcționarea sectorului termoenergetic în condițiile stabilite pentru începerea sezonului de încălzire”, susține Obolonik.

Declarațiile actuale diferă considerabil de retorica sa din mijlocul lunii septembrie. Atunci, Obolonik dădea asigurări că „există un grad ridicat de încredere” în stabilitatea livrărilor de gaze, ceea ce excludea repetarea crizei din ianuarie 2025. Mai mult, el susținea că mecanismul de livrare este „bine pus la punct” și că industria va funcționa în regim normal.

„Privim, cu optimismul caracteristic locuitorilor din Transnistria, faptul că livrările de gaze vor continua în același regim ca și acum. Pentru aceasta, va fi necesar un efort considerabil, inclusiv în cooperare cu Federația Rusă, precum și cu furnizorii de gaze – atât cei ungari, cât și cei moldoveni”, declara Obolonik încă pe 12 septembrie.

Contrastul este evident și în modul de informare a populației. În luna iunie, autoritățile au impus restricțiile fără avertisment: în noaptea de 6 iunie a fost sistată vânzarea de metan, iar ulterior a fost oprită și furnizarea apei calde. Oamenii s-au format în cozi, iar autoritățile nu au oferit explicații oficiale până când panica nu a cuprins întreaga regiune. De această dată, însă, autoritățile au anunțat din timp, pentru a „evita zvonurile și tentativele de a speria populația”, după cum a explicat Obolonik.

Situația este agravată și de condițiile meteo: centrul hidrometeorologic regional a emis o avertizare de furtună, cu rafale de vânt de până la 15 metri pe secundă. În ultima săptămână, în regiunea transnistreană s-a înregistrat o răcire accentuată: dacă la sfârșitul lunii septembrie temperaturile diurne atingeau +19 grade, în zilele de 1-2 octombrie acestea au coborât până la +9..+10 grade. Noaptea, temperaturile se mențin între +5 și +9 grade, iar pe alocuri scad până la +2 grade.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII