Nvidia se alătură clubului companiilor de trilioane de dolari

20 Iun. 2023, 09:43
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
20 Iun. 2023, 09:43 // Bani și Afaceri //  bani.md

De când Nvidia a dezvăluit cât de mult (și cât de curând) se așteaptă să obțină profit din hiperbolizarea AI, producătorul de cipuri a fost pe valul euforiei investitorilor.

Având un câștig de peste 300 de miliarde de dolari în capitalizarea de piață (date disponibile la 24 mai), Nvidia s-a alăturat oficial săptămâna trecută clubului exclusivist al companiilor cu valoare de piață de un trilion de dolari, când prețulper acțiune s-a închis la 410,22 dolari, ridicând capitalizarea de piață la 1.013 miliarde de dolari. Aceasta reprezintă o creștere de aproape 200% față de valoarea înregistrată la  începutul anului, de 350 de miliarde de dolari, când sentimentul în jurul Nvidia era departe de a fi euforic.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

O mare parte din creșterea valorii companiei este determinată de perspectivele AI, care încă nu s-au materializat. Faptul că prețul acțiunilor include deja valoarea estimată a rezultatului implementării AI înseamnă limitarea potențialului pentru creștere ulterioară a valorii companiei.

Potrivit Statista, există un risc semnificativ de scădere, pentru că unii analiști consideră că Nvidia este supraevaluată, iar argumentul pentru aceasta este că investitorii s-au lăsat purtați de hiperbolizarea AI.

Nvidia nu este singurul membru al clubului de trilioane de dolari care atinge cote maxime ale valorii de piață în aceste zile. Apple și Microsoft – acesta din urmă beneficiar și el al boom-ului AI, au atins noi maxime istorice joi. Ambele companii se apropie de o evaluare de 3 trilioane de dolari, lucru care ar fi fost de neconceput acum câțiva ani.

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 16:47
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
27 Nov. 2025, 16:47 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Iubitorii de cafea care speră la o ieftinire rapidă, de la cotațiile istorice înregistrate în ultimele luni, ar putea fi nevoiți să aștepte mai mult, deoarece reducerea așteptată a tarifelor vamale americane nu s-a materializat încă, susține compania italiană care se ocupă cu prăjitul cafelei Illycaffe SpA, transmite Bloomberg, citat de agerpres.ro.

Firma italiană, cunoscută pentru espresso-ul de lux vândut în cutii argintii și roșii, intenționează să majoreze din nou prețurile în ianuarie, după două creșteri din acest an, a declarat directorul general Cristina Scocchia într-un interviu.

Prețurile la boabele de cafea Arabica au crescut la un nivel record luna trecută, când tarifele vamale americane pentru principalul exportator mondial de cafea, Brazilia, au coincis cu recoltele slabe la nivel global. Prețurile au scăzut ușor după ce președintele american Donald Trump a extins reducerile tarifare la cafeaua braziliană, dar rămân la niveluri istorice ridicate.

”Există o limită cu privire la cât de mult poate absorbi o companie un anumit nivel al prețului cafelei verzi, care este unul nesănătos de ridicat”, a spus Scocchia, referindu-se la creșterea costurilor cu boabele neprăjite. ”Vom crește prețurile în toate țările și pe toate canalele”, a adăugat Scocchia.

Deciziile Illycaffe vor fi probabil copiate de alte firme care se ocupă cu prăjitul cafelei, deoarece prețurile de consum nu au ajuns încă din urmă prețurile materiilor prime. Orice creștere a prețurilor cafelei pe rafturile magazinelor tinde să aibă o întârziere de ”câteva luni” sau uneori chiar un an, potrivit lui Carlos Mera, șeful departamentului de cercetare pentru piața de mărfuri agricole la Rabobank. Carlos Mera se așteaptă să vadă și mai multe creșteri de prețuri în lunile următoare.

Illycaffe se așteaptă că prețurile boabelor de cafea neprăjită să se stabilizeze undeva între 2,80 și 3 dolari pe livră în a doua jumătate a anului 2026, ceea ce este încă peste media ultimilor cinci ani.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII