România va dubla capacitatea de tranzit pentru cerealele ucrainene

15 Aug. 2023, 04:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2023, 04:55 // Actual //  bani.md

România își va dubla capacitatea lunară de tranzit pentru exporturile de cereale ucrainene în următoarele luni, relatează luni, 14 august, Sky News.

Capacitatea pentru tranzitul cerealelor va fi suplimentată de la două la aproape patru milioane de tone pe lună, a anunțat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu. Cantitatea va fi suplimentată mai ales prin transporturile pe Dunăre.

Potrivit ministrului, pentru facilitatea circulației navelor pe canalul Sulina va fi angajat personal suplimentar.

Un proiect finanțat de UE pentru a permite circulația pe timp de noapte pe canalul Sulina ar putea fi definitivat în octombrie. ”Când vor fi făcute aceste investiții și va crește numărul piloților, porturile române din Galați și Brăila vor fi utilizate alături de Reni și Izmail”, a mai spus Grindeanu.

Dunărea este una dintre puținele rute „mai sigure” pentru navele din regiune de când Rusia s-a retras, luna trecută, din acordul cu cereale la Marea Neagră, deși porturile Reni și Izmail au fost vizate recent.

Cantitatea pe care Ucraina o poate transporta prin fluviu este însă limitată de infrastructura existentă.

Ucraina este unul dintre cei mai importanți exportatori de cereale din lume. Rusia i-a atacat infrastructura agricolă și portuară după ce a refuzat să prelungească acordul care permitea trecerea în siguranță a navelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Mai 2026, 16:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Mai 2026, 16:53 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Parlamentul Republicii Moldova a votat un proiect de lege care simplifică regimul de admitere temporară a automobilelor și a modificat Codul vamal. Noua prevedere permite ca un vehicul introdus temporar în țară să poată fi scos de pe teritoriul vamal și de către alte persoane, nu doar de cea care l-a introdus inițial .

Până acum, legea nu permitea explicit ca un automobil aflat în regim de admitere temporară să fie scos din țară de altcineva, ceea ce genera blocaje, inclusiv în situații în care persoana care a introdus mașina nu se mai afla în Republica Moldova sau nu putea reveni la frontieră .

Autorii proiectului susțin că această lacună legislativă ducea la riscuri de sancțiuni pentru cetățeni, chiar și în cazuri în care aceștia acționau cu bună-credință. În unele situații, imposibilitatea de a scoate vehiculul la timp putea genera depășirea termenului legal și aplicarea amenzilor sau alte consecințe administrative.

Noua regulă introduce o abordare mai flexibilă: vehiculele pot fi scoase din țară și de alte persoane, cu respectarea condițiilor de admitere temporară. Scopul este de a reduce litigiile, de a preveni sancțiunile nejustificate și de a face legislația mai predictibilă pentru cetățeni și mediul de afaceri.

Potrivit notei de fundamentare, intervenția legislativă este una punctuală și nu implică cheltuieli suplimentare din bugetul de stat. În același timp, autoritățile consideră că măsura va reduce volumul de cazuri problematice gestionate de Serviciul Vamal și va îmbunătăți aplicarea normelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!