Un nou succes marca Victoriabank – top angajator și în 2023

12 Feb. 2024, 10:59
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
12 Feb. 2024, 10:59 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Anul 2023 marchează a treia victorie consecutivă a Victoriabank în cadrul acestui important studiu de piață, ceea ce confirmă faptul că angajații au parte de un mediu de lucru sănătos, stimulativ și echitabil. Acest lucru consolidează încrederea clienților, partenerilor și investitorilor în capacitatea băncii de a livra servicii de înaltă calitate și de a pune pe primul loc starea de bine a echipei.

Acesta nu este doar un succes remarcabil, ci și o realizare cu totul specială, deoarece Victoriabank este singura bancă din Moldova care a intrat în top 10 cei mai buni angajatori ai anului. Rezultatele studiului acoperă diverse aspecte ale mediului de lucru, inclusiv condițiile de muncă, oportunitățile de dezvoltare, salarizarea și beneficiile, colaborarea în cadrul companiei și relațiile cu superiorii și colegii.

Reușita din 2023 subliniază angajamentul constant al echipei băncii față de excelența în managementul resurselor umane și evidențiază o serie de beneficii și avantaje oferite atât angajaților, cât și companiei în ansamblu.

Mulțumim #OamenilorDeLaVictoriabank pentru contribuția la această realizare frumoasă. Împreună reușim să promovăm o cultură organizațională bazată pe human banking.

Rezultatele Victoriabank în cadrul cercetărilor de piață cu scopul desemnării angajatorilor de top:

  • Top Angajator al anului. Studiul Employer Brand Perception Survey din 2021, ediția 12
  • Victoriabank în topul preferințelor studenților, consolidându-și imaginea ca angajator de încredere. Studiu național realizat de Iolanta Mura și Riyang Phang, cu suportul AmCham Moldova.
  • Top angajator de pe piața din Republica Moldova în cadrul clasamentelor realizate pe platformele de recrutare de către echipele delucru.md și undelucram.md.
  • Top cel mai bun angajator. Studiul Employer Brand Perception Survey din 2022, ediția 13.
  • Top angajator Victoriabank în Top 10 printre din Cei mai buni angajatori din Republica Moldova conform platformei undelucram.md.
  • Top Angajator al anului. Studiul Employer Brand Perception Survey din 2023, ediția 14.

Victoriabank are aproape 1500 de angajați, cu o medie de vârstă de 36 de ani. Printre aceștia se numără și în prezent persoane angajate încă în primii ani de la fondarea băncii.

Realitatea Live

24 Ian. 2026, 10:01
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Ian. 2026, 10:01 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Republicii Moldova au continuat să crească la începutul anului 2026 și au depășit pragul de 5,11 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei.

La data de 16 ianuarie 2026, activele oficiale de rezervă au constituit 5,113 miliarde euro, în creștere față de 9 ianuarie 2026, când acestea se situau la 5,104 miliarde euro, și față de 2 ianuarie 2026, când nivelul rezervelor era de 5,097 miliarde euro.

Comparativ, la 31 decembrie 2025, rezervele valutare se cifrau la 5,104 miliarde euro, iar pe parcursul lunii decembrie 2025 acestea au oscilat între 5,087 miliarde euro (26 decembrie) și 5,090 miliarde euro (19 decembrie).

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere revine rezervelor valutare în valută convertibilă, care la 16 ianuarie 2026 au însumat 5,095 miliarde euro. Din această sumă, aproximativ 4,52 miliarde euro au fost plasate în valori mobiliare, iar circa 579 milioane euro reprezentau disponibilități și plasări la termen, majoritatea acestora fiind deținute la alte bănci centrale, Banca Reglementelor Internaționale și Fondul Monetar Internațional.

Poziția de rezervă la FMI s-a menținut la un nivel modest, de circa 5,9 milioane euro, în timp ce deținerile de aur monetar au ajuns la 9,46 milioane euro, în creștere față de finalul anului 2025. De asemenea, valoarea drepturilor speciale de tragere (DST) a urcat la început de 2026, până la 9,2 milioane euro, de la niveluri sub 2 milioane euro înregistrate la sfârșitul anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!