Mihail Popescu, la Profit Mind: Să investești în resurse umane înseamnă să obții dividende pe termen lung

21 Feb. 2024, 15:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Feb. 2024, 15:53 // Actual //  bani.md

Mihail Popescu a adus o abordare interesantă asupra modului cum se investește în resurse umane, exemplificând modul cum investițiile realizate se reîntorc în profit. PROFIT MIND, un podcast despre minți ce gândesc în profit, dincolo de limite, care generează acțiuni pentru un impact la scară largă.

Partener: ICOR – Profitul este economie inteligentă!

Locație: Restaurant DIVUS

Producție video: Petru Palamariuc

Am discutat cu Mihail Popescu , expert Resurse Umane, Business, fondator al companiei RARE PEOPLE.

A anunțat recent și lansarea conferinței Talking Business, un eveniment care va aduna personalități care lucrează zi de zi la dezvoltarea afacerilor din Republica Moldova. Subiectele au cuprins mai multe teme, inclusiv scăderea calitativă și calitativă a resurselor umane în Republica Moldova, investițiile în personal și parteneriate, networkingul și cum analizăm prezentul pentru a emite ipoteze de dezvoltare pe viitor.

Eu sunt Otilia Cotruța, consultant în PR și Comunicare și am ales să dezvolt acest podcast pentru a promova idei asociate investițiilor, gândirii orientate spre profit și oamenilor mari (Sau care își doresc să devină mari).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 14:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
17 Apr. 2026, 14:31 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Sistemul de asigurări sociale a acumulat un surplus de peste 1,2 miliarde de lei în primele trei luni ale anului 2026, potrivit datelor Casei Naționale de Asigurări Sociale.

În total, în buget au intrat 14,38 miliarde de lei, adică circa 28% din planul anual. Contribuțiile de asigurări sociale au adus 7,01 miliarde de lei, în creștere cu 608,8 milioane de lei sau 9,5% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Alte venituri au însumat 246,1 milioane de lei, dintre care cea mai mare parte, adică 243,8 milioane de lei, provine din impozitul unic achitat de rezidenții parcurilor IT, în creștere cu 29,9% față de anul trecut.

În același timp, transferurile de la bugetul de stat au constituit 7,12 miliarde de lei. Din această sumă, 4,66 miliarde de lei au fost direcționate pentru plata prestațiilor sociale, iar 2,45 miliarde de lei  s-au folosit pentru acoperirea deficitului de venituri proprii.

Cheltuielile totale au ajuns la 13,14 miliarde de lei, în creștere cu 767,6 milioane de lei sau 6,2% față de perioada similară a anului trecut, majoritatea fiind alocate pentru pensii și alte prestații sociale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!