Exploziv! Schemă de corupție la Aeroportul Chișinău. Vameși suspectați că cereau bani de la pasageri

01 Apr. 2024, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Apr. 2024, 11:19 // Actual //  bani.md

Autoritățile din Republica Moldova intensifică acțiunile împotriva corupției, în urma unei anchete ample desfășurate de Oficiul Național Anticorupție (CNA) și procurorii municipiului Chișinău la Aeroportul Internațional Chișinău.

Un număr de inspectori vamali și persoane fizice sunt în centrul atenției într-un dosar de corupție legat de pretinderea și acceptarea de mită pentru facilitarea introducerii sau scoaterii ilegale a bunurilor din țară.

Potrivit probatoriului administrat, inspectorii vamali sunt suspectați că ar fi cerut și primit sume de bani între 50 și 1000 de dolari de la pasageri pentru a permite acestora să introducă sau să scoată bunuri din Republica Moldova, evitând astfel plata taxelor conform legislației în vigoare.

În urma acțiunilor de urmărire penală desfășurate în această dimineață, au fost efectuate 16 percheziții la domiciliile, birourile și mijloacele de transport ale persoanelor implicate în infracțiuni – atât vameși, cât și persoane fizice.

La acest moment, 3 inspectori vamali sunt reținuți pentru 72 de ore, iar alți 4 sunt cercetați în stare de libertate. Procurorii municipiului Chișinău conduc ancheta penală, iar Serviciul Vamal a oferit sprijin în documentarea cazului.

Este important de menționat că prezumția de nevinovăție se aplică tuturor celor implicați până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile în instanță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM

Realitatea Live

06 Iul. 2025, 09:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Iul. 2025, 09:02 // Actual //  Ursu Victor

România continuă să fie una dintre destinațiile preferate ale moldovenilor. Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică din România, în perioada 1 ianuarie – 31 mai 2025, 37.867 de turiști din Republica Moldova au fost cazați în structurile de primire turistică din România, inclusiv în apartamente și camere de închiriat.

Astfel, Republica Moldova se află pe locul 8 în clasamentul celor mai importante surse de turiști străini pentru România, devansând țări precum Spania, Ucraina, Bulgaria sau Turcia.

În total, în această perioadă, sosirile în structurile de primire turistică din România au însumat 4,49 milioane de persoane, în creștere cu 0,8% față de perioada similară din 2024. Turiștii străini au reprezentat 19,2% din total, iar cei din Republica Moldova au avut o prezență tot mai vizibilă în peisajul turistic românesc, scrie economica.net.

Datele arată că orașele cele mai vizitate au fost Bucureștiul, Brașovul și Clujul, iar durata medie a șederii pentru turiștii străini a fost de 2,1 zile.

Creșterea numărului de turiști moldoveni în România reflectă nu doar proximitatea geografică și legăturile culturale, ci și diversificarea ofertelor turistice și a facilităților de cazare din țara vecină. Tendința ar putea continua și în sezonul estival, când litoralul românesc devine o atracție majoră pentru turiștii din regiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO