O magnată imobiliară din Vietnam a fost condamnată la moarte, în cea mai mare fraudă financiară din ţară

12 Apr. 2024, 09:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
12 Apr. 2024, 09:15 // Bani și Afaceri //  bani.md

Magnata imobiliară vietnameză Truong My Lan a fost condamnată la moarte, joi, pentru implicarea sa în cel mai mare caz de fraudă financiară din ţară, a informat publicaţia de stat Thanh Nien, citată de Reuters, transmite News.ro.

Lan a fost găsit vinovată de delapidare, luare de mită şi încălcarea regulilor bancare privind creditarea.

Ea a fost condamnată la moarte pentru acuzaţiile de delapidare şi la 20 de ani de închisoare pentru fiecare dintre celelalte două acuzaţii, potrivit presei de stat.

Lan, care este preşedinta firmei de dezvoltare imobiliară Van Thinh Phat Holdings Group, a fost acuzată că şi-a însuşit active de la Saigon Joint Stock Commercial Bank prin acordarea de împrumuturi ilegale către Van Thinh Phat şi companii paravan.

O mare parte din apărarea lui Lan s-a bazat pe susţinerea de către avocaţii ei că ea controla doar aproximativ 15% din bancă şi nu avea o poziţie oficială în bancă, sugerând că acuzaţiile de delapidare nu sunt adecvate, a informat presa locală.

Cu toate acestea, martorii care deţineau ei înşişi participaţii mari au spus instanţei că au fost instruiţi să acţioneze în numele lui Lan.

Prin urmare, judecătorii au constatat că Lan deţine un pachet de control de peste 90% în SCB prin împuterniciri şi era proprietarul de facto al băncii, a informat presa locală.

Se pare că împrumuturile aveau o valoare totală de 44 de miliarde de dolari şi au reprezentat mai mult de 90% din împrumuturile SCB între 2012 şi 2022.

Se presupune că aproximativ 12,3 miliarde de dolari au fost direcţionate către Van Thinh Phat, în timp ce alte fonduri au fost utilizate în mod privat.

Unele dintre cele peste 1.000 de împrumuturi au fost decontate de Lan, au constatat judecătorii, dar instanţa a spus că va trebui să compenseze banca în totalitate.

Lan a fost arestatî pentru prima dată în 2022, cu acuzaţii care datează de aproximativ 10 ani. Alături de Lan, alte peste 80 de persoane, inclusiv oficiali ai băncii centrale, au fost acuzate în acest caz pentru deteriorarea SCB, a informat presa de stat.

Reuters a relatat joi că un membru al familiei a confirmat că Lan va face apel la sentinţă. CNBC nu a putut verifica independent informaţia.

Cazul împotriva lui Lan face parte dintr-o represiune mai amplă a corupţiei, care a fost condusă de partidul comunist de guvernământ din Vietnam şi a fost numită ”cuptor aprins”. Politicieni la nivel înalt, inclusiv foşti preşedinţi vietnamezi, au fost forţaţi să demisioneze în legătură cu campania şi sute de oficiali şi oameni de afaceri au fost condamnaţi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Iul. 2025, 14:03
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Iul. 2025, 14:03 // Actual //  bani.md

Zinaida Popa, directoarea generală interimară a Centrului Internațional de Expoziții „Moldexpo”, spune că are planuri mari vizavi de dezvoltarea instituției pe care o conduce, iar acțiunile de transformare vor demara deja în această vară. Una dintre primele acțiuni va fi control acces pe teritoriul centrului, urmare a solicitării vizitatorilor. Despre aceasta ea a vorbit în cadrul „UNInterviu” de la unimedia.info.

„Noi ca și instituție după fiecare expoziție facem anchete pentru a afla de la vizitatori care sunt necesitățile lor și cum putem crește calitatea serviciilor pe care le prestăm. Și iată în aceste anchete oamenii ne solicită ca să amenajăm control acces pe teritoriul „Moldexpo” și să facem regulă”, spune ea.

Zinaida Popa precizează că „Moldexpo” deține o suprafață foarte mare de teritoriu, iar aici activează mai mulți rezidenți cu diferite activități, în consecință la expoziții e haos cu parcarea.

„Personal am primit feedback de la un prieten precum că nu va mai veni niciodată la „Moldexpo” pentru că este foarte mare haos cu parcarea. În rezultatul acestor nemulțumiri, observații sau doleanțe ale oamenilor – ne dorim și suntem în proces de realizare a unui control acces pe teritoriul „Moldexpo”. Așa va fi regulă. Deja am început lucrările, au fost desenate anumite marcaje. Asta e un prim pas. Urmează deja să instalăm acest control și sperăm că la expoziții va fi cu mult mai bine fluidizat traficul”, a explicat conducătoarea.

Ea afirmă că, scopul nu este tocmai comercial în ceea privește parcarea, ci îmbunătățirea reputației la capitolul prestări servicii.

„Dacă parcarea cu control acces va contribui la un feedback pozitiv, pe care-l solicită oamenii, atunci cu siguranță o vom implementa. În perioada extra sau în perioada intervalelor de timp când nu avem expoziții și oamenii vor să valorifice această zonă, noi putem să creăm această oportunitate contra cost, ca oamenii să valorifice această zonă”, a mai spus directoarea.

 

Mai mult, Zinaida Popa afirmă că are planuri mari față de CIE „Moldexpo”.

„Noi optăm pentru ca oamenii să ducă un mod de viață sănătos și noi vrem să creăm comunități în condițiile în care vrem să avem zonă de distracție, zonă de sport, în general o numim Zonă de recreere și odihnă. Mai mult, o să avem și zona de food corturi, vrem să creăm comunități noi în domeniul expo-gastronomic și vrem și distracții pentru copii”, a mai relatat ea.

Totodată, potrivit spuselor sale, deja în scurt timp, la CIE „Moldexpo” va fi organizat Festivalul Food Street 2025. „Acum suntem în pregătire și sperăm foarte curînd să implementăm ce ne-am propus”, a conchis Zinaida Popa.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO