CMC ajustează taxele locale pentru 2024: Venituri suplimentare și indexare moderată

24 Iul. 2024, 09:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Iul. 2024, 09:42 // Actual //  bani.md

La mijlocul lunii iulie, Consiliul Municipal Chișinău a aprobat decizia de aplicare a taxelor locale pentru anul 2024.

Se preconizează colectarea a 387,8 milioane lei din taxele locale, ceea ce reprezintă 5% din veniturile totale la bugetul municipal și 10,6% din veniturile proprii. Aceasta este o creștere de 41,6 milioane lei comparativ cu bugetul aprobat pentru 2023 și de 26,5 milioane lei față de bugetul executat pentru 2023.

În Chișinău se vor aplica următoarele taxe locale:

  • Taxa pentru amenajarea teritoriului: 41,4 milioane lei
  • Taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor: 20,3 milioane lei
  • Taxa de plasare a publicității: 2 milioane lei
  • Taxa de aplicare a simbolicii locale: 1 milion lei
  • Taxa pentru cazare: 28 milioane lei
  • Taxa pentru parcare: 9 milioane lei
  • Taxa pentru salubrizare: 28 milioane lei
  • Taxa pentru dispozitivele publicitare
  • Taxa pentru posesorii de câini
  • Taxa de piață

„Având în vedere că în anul 2022 rata inflației a fost de 28,7%, am propus o ajustare de 6% pentru a nu împovăra agenții economici. Aceasta va aduce un venit suplimentar de 67 milioane lei la bugetul municipal,” a explicat Olesea Pșenițchi, șefa Direcției Generale Finanțe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 17:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 17:02 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Compania FINANCECASA SRL, fondată și administrată de către Rustam Salmanov, a fost sancționată cu o amendă de constrângere în valoare de 52 500 de lei, pentru neexecutarea, în termenul stabilit, a mai multor hotărâri emise pe parcursul anului 2024 și la începutul anului 2025 de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF). Decizia a fost luată de către CNPF în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

Potrivit autorității de supraveghere, prin majoritatea deciziilor neexecutate, entității i-a fost prescris să se limiteze la solicitarea de la debitori doar a restituirii sumei inițiale debursate conform contractelor de credit. Totodată, compania trebuia să restituie consumatorilor toate plățile percepute, inclusiv dobânzile, comisioanele, taxele, penalitățile, dobânzile de întârziere și orice alte costuri, cu excepția sumei inițiale acordate.

În același timp, cererea prealabilă depusă de CASH & GO SRL, controlată de Rustam Salmanov și administrată de Andrei Ignatenco, privind anularea și suspendarea executării Hotărârii CNPF din 6 ianuarie 2026 a fost respinsă. Prin hotărârea contestată, companiei i-a fost aplicată o amendă de constrângere în mărime de 82 500 de lei, pentru neexecutarea repetată a 11 hotărâri ale autorității de supraveghere, emise în perioada 2024–2025. Anterior aplicării sancțiunii, entitatea a fost somată să execute obligațiile stabilite, fiind avertizată asupra aplicării amenzii de constrângere în cazul neconformării. În ceea ce privește solicitarea de suspendare a executării hotărârii contestate, autoritatea a constatat că nu au fost prezentate argumente și dovezi care să justifice această măsură, prin prisma normelor legale aplicabile.

Autoritatea de supraveghere subliniază caracterul obligatoriu și imperativ al hotărârilor sale și avertizează că va aplica, fără derogări, toate măsurile coercitive prevăzute de legislație împotriva entităților care nu se conformează, în vederea protejării efective a drepturilor consumatorilor pe piața serviciilor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!