Bugetul de stat în creștere, dar deficitul uriaș de 7 miliarde de lei pune presiune pe finanțele publice

29 Aug. 2024, 15:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Aug. 2024, 15:48 // Actual //  bani.md

În primele șapte luni ale anului 2024, veniturile totale la bugetul de stat al Republicii Moldova au ajuns la aproximativ 37,7 miliarde de lei, înregistrând o creștere de 10,1% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, când veniturile au fost de 34,21 miliarde lei, potrivit datelor prezentate de Ministerul Finanțelor.

Din totalul veniturilor obținute în perioada ianuarie-iulie 2024, 37,3 miliarde de lei au provenit din veniturile generale și colectate, în timp ce 0,38 miliarde de lei au fost obținute din proiecte finanțate din surse externe. Cele mai mari contribuții la buget au venit din partea Serviciului Vamal, care a generat 21,1 miliarde de lei, reprezentând 56% din totalul veniturilor, cu o creștere de 10,3% față de anul trecut.

Serviciul Fiscal de Stat a încasat 16,6 miliarde de lei, adică 44% din totalul veniturilor, înregistrând o creștere de 6,6% comparativ cu 2023. Alte venituri au însumat 2,2 miliarde de lei, cu 13,3% mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut. Pe de altă parte, rambursările de TVA și accize au scăzut cu 7,3%, totalizând 2,6 miliarde de lei.

În ceea ce privește cheltuielile, bugetul de stat a cheltuit 44,8 miliarde de lei în perioada ianuarie-iulie 2024, marcând o creștere modestă de 1,8% față de anul precedent. Aceasta a condus la un deficit bugetar de 7,1 miliarde de lei la sfârșitul lunii iulie, deficit finanțat din surse interne cu 9,3 miliarde de lei, din surse externe cu 1,7 miliarde de lei și din modificarea soldului de casă cu 3,9 miliarde de lei.

La 31 iulie, soldul conturilor bugetului de stat era de 7,32 miliarde de lei, din care 0,94 miliarde de lei proveneau din proiectele finanțate din surse externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

31 Iul. 2026, 15:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
31 Iul. 2026, 15:55 // Actual //  Grîu Tatiana

Moldovenii care pleacă în vacanță cu mașina în Bulgaria sau tranzitează țara spre Grecia și Turcia vor plăti mai mult pentru vinietă. Începând de sâmbătă, 1 august, Bulgaria majorează cu aproximativ 30% tarifele vinietelor electronice pentru autoturisme. Este prima scumpire de la introducerea sistemului electronic de taxare, în 2019.

Majorarea vine chiar în plin sezon estival, când Bulgaria este una dintre destinațiile preferate pentru vacanțe, dar și o importantă țară de tranzit pentru moldovenii care merg cu mașina spre litoralul grecesc sau în Turcia.

Astfel, vinieta anuală va costa aproape 65 de euro, față de aproximativ 50 de euro până acum. Pentru trei luni, șoferii vor achita aproape 36 de euro, comparativ cu 28 de euro, iar vinieta pentru o lună va ajunge la aproximativ 20 de euro, de la 15 euro.

Se scumpesc și vinietele pentru perioadele scurte, cele mai utilizate de turiști. Pentru o săptămână, taxa va fi de 10 euro, vinieta de weekend va costa 6,6 euro, iar cea valabilă pentru o singură zi – 5,3 euro.

Șoferii trebuie să fie atenți și la valabilitatea vinietei. Amenda compensatorie pentru cei surprinși circulând fără o vinietă valabilă crește de la aproximativ 36 de euro la aproape 47 de euro.

Autoritățile de la Sofia justifică majorarea tarifelor prin necesitatea unor investiții suplimentare în infrastructura rutieră. Potrivit acestora, peste 7 000 de kilometri de drumuri naționale din Bulgaria sunt în prezent într-o stare proastă sau nesatisfăcătoare.

Vinieta poate fi procurată online prin platformele oficiale și aplicațiile partenere, dar și de la punctele autorizate, inclusiv de la ghișeele din punctele de trecere a frontierei.

În urma scumpirii, autoritățile bulgare estimează că vor încasa venituri suplimentare de peste 22 de milioane de euro în 2026, iar în anii următori suma suplimentară ar urma să depășească 54 de milioane de euro anual.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!