Bani blocați în rețea! Autoritățile intervin pentru a opri specula cu avizele de racordare

27 Feb. 2025, 14:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2025, 14:09 // Actual //  Ursu Victor

Solicitanții avizelor de racordare pentru centrale electrice cu o capacitate mai mare de 200 de kW vor fi obligați să depună garanții financiare de bună execuție, potrivit unuiu proiect de lege votat de deputați în prima lectură.

Propunerea, elaborată de Ministerul Energiei, vine în contextul unui număr mare de avize de racordare eliberate, dar realizate într-un procent redus. Acest fenomen creează o falsă lipsă de capacitate disponibilă în anumite zone ale rețelelor electrice, blocând eliberarea de avize noi.

Conform proiectului, garanția financiară va fi o condiție obligatorie pentru implementarea proiectului după obținerea sau prelungirea avizului de racordare. Dacă centrala electrică este construită conform capacității indicate, suma va fi rambursată. În caz contrar:

  • Dacă centrala nu este realizată, garanția va fi reținută de operatorul de sistem.
  • Dacă centrala are o capacitate mai mică decât cea prevăzută în aviz, doar o parte din garanție va fi returnată.

Producătorii de energie din surse regenerabile care au statutul de producători eligibili vor fi exceptați de la această obligație.

Cerințele specifice, inclusiv cuantumul, termenele și condițiile de utilizare a garanțiilor, vor fi reglementate printr-o hotărâre emisă de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Proiectul de lege prevede o măsură tranzitorie pentru titularii de avize obținute înainte de intrarea în vigoare a noilor reglementări. Aceștia vor putea renunța voluntar la avizele de racordare până la 30 iunie 2025. În caz contrar, dacă nu construiesc centralele electrice, vor plăti o taxă de nevalorificare, cuprinsă între 50% și 70% din cuantumul garanției financiare.

Autoritățile precizează că din peste 1.500 MW de avize de racordare eliberate pentru instalații eoliene și fotovoltaice, mai puțin de 10% au fost puse în exploatare.

Proiectul de lege urmărește responsabilizarea solicitanților și îmbunătățirea utilizării capacităților rețelei electrice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO