Banii s-au topit la CET-Nord! Compania a contabilizat pierderi de 37 de milioane de lei în anul 2025

19 Mai 2026, 09:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2026, 09:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

SA „CET-Nord” a încheiat anul 2025 cu pierderi de aproape 38,4 milioane de lei, în condițiile în care compania a înregistrat venituri de peste 684 milioane de lei și a continuat să fie afectată de costurile ridicate și de presiunile financiare din sectorul energetic. Datele apar în raportul financiar al întreprinderii pentru anul 2025, arată raportul companiei.

Potrivit documentului, veniturile din vânzări au constituit 684 milioane de lei, în scădere față de aproape 700 milioane de lei în anul precedent. În același timp, costul vânzărilor a rămas ridicat, depășind 670 milioane de lei.

Compania a raportat un rezultat operațional negativ de peste 38 milioane de lei, iar la finalul perioadei de gestiune pierderea netă a ajuns la aproximativ 37,04 milioane de lei. În anul 2024, CET-Nord înregistrase un profit de circa 46,9 milioane de lei, ceea ce indică o schimbare semnificativă a situației financiare.

Raportul mai arată că disponibilitățile bănești ale întreprinderii au scăzut puternic, de la aproape 70 milioane de lei la sfârșitul anului 2024 la circa 20,3 milioane de lei la finalul anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Iun. 2026, 08:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
17 Iun. 2026, 08:36 // Actual //  Grîu Tatiana

Asociația Forța Fermierilor anunță că agricultorii sunt pregătiți să revină la proteste, nemulțumiți de lipsa unui dialog cu autoritățile și de intenția Guvernului de a majora TVA pentru producția agricolă la 20%.

Decizia a fost luată în cadrul ședinței Consiliului organizației, desfășurată pe 16 iunie, unde a fost analizat modul în care au fost tratate revendicările fermierilor și propunerile venite din teritoriu.

Potrivit reprezentanților asociației, deși Ministerul Agriculturii ar fi promis discuții până la mijlocul lunii iunie, acestea nu au avut loc. În același timp, agricultorii critică proiectul politicii bugetar-fiscale, care prevede majorarea cotei TVA pentru producția agricolă de la 8% la 20%, începând cu 1 octombrie 2026.

Asociația amintește că pe 12 iunie agricultori din mai multe raioane au ieșit la protest cu tehnica agricolă, însă acțiunea nu a fost urmată de o reacție din partea autorităților: ”Ca reacția la tragere de timp și aroganță din partea autorităților, fermierii din unele raioane, indiferent de viziuni politice și apartenență la asociațiile de profil, au ieșit pe data de 12 iunie la protest cu tehnica agricolă . Din păcate, nici aceste acțiuni nu au trezit reacția guvernării.”

În urma ședinței, Consiliul Forța Fermierilor a decis să solicite repetat o întâlnire de lucru cu miniștrii Agriculturii și Finanțelor pentru a discuta revendicările organizației. Totodată, în următoarele șapte zile, membrii Consiliului intenționează să organizeze întâlniri în teritoriu cu deputați ai partidului de guvernare pentru a aborda subiectul TVA în agricultură.

Fermierii avertizează că, în lipsa unor progrese concrete, pe 24 iunie ar putea fi organizat un protest regional de amploare, la care agricultorii să participe cu tractoare și alte utilaje agricole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!