Biden a făcut anunțul așteptat de Zelenski: SUA trimit rachete HIMARS. Ajutor militar de 700 mil. USD

01 Iun. 2022, 21:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Iun. 2022, 21:12 // Actual //  bani.md

Președintele american Joe Biden a anunțat miercuri un nou pachet de ajutor militar pentru Ucraina, care include sisteme de rachete HIMARS, cu rază de acțiune de până la aproape 80 de kilometri. Valoarea ajutorului se ridică la 700 de milioane de dolari, potrivit secretarului de stat Antony Blinken. Rusia a protestat puternic împotriva trimiterii de rachete amerciane în Ucraina, amenințând că acest lucru ar putea însemna escaladarea conflictului.

„Astăzi anunț un nou pachet important de asistență de securitate care să furnizeze ajuror critic armatei ucrainene. (…) Acest pachet le va pune la dispoziție noi capacități și armament avansat, inclusiv rachete HIMARS cu muniție de luptă, pentru a-și păara teritoriul de avansul Rusiei”, a declarat Joe Biden, potrivit unui comunicat transmis de Casa Albă.

Potrivit unor oficiali din administrația americană, sistemele de rachete HIMARS vor fi echipate cu muniție care poate fi lansată la aproape 80 de kilometri, mai puțin decât distanța maximă care poate fi atinsă, dar mai mult decât ceea ce au ucrainenii în momentul de față.

Ajutorul militar mai cuprinde, de asemenea, sisteme radar, rachete anti-tanc Javelin, armament anti-blingaj, muniție, elicptere, vehicule de transort și piese de schimb pentru întrețiberea echipamentelor.

Realitatea Live

14 Sept. 2025, 11:53
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Sept. 2025, 11:53 // Actual //  MD Bani

„Felicia, înainte de toate…” de Răzvan Rădulescu este filmul din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Drama va putea fi vizionată în această seară, la ora 22:00. 

Ziua de plecare a Feliciei, după vizita făcută în fiecare an familiei ei din București, este foarte agitată. Tânăra începe prea târziu să-și strângă lucrurile, mama face un mic dejun copios, iar tatăl se teme că nu își va mai vedea fiica vreodată. Protagonista este cât pe ce să piardă avionul și trebuie să înfrunte două furtuni – apropiații de acasă și fostul soț împreună cu copilul, care o așteaptă în Olanda. Pelicula relatează drama prin care trec migranții români și lacunele de comunicare cu familia, după ani de separare.

În film au jucat Clara Vodă, Răzvan Oprea, Ozana Oancea, Gelu Nitu și alții. Pelicula a fost nominalizată de numeroase ori pentru Goppo și deține patru trofee TIFF.

Filmul românesc „Felicia, înainte de toate…” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce seară de seară publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII