Bitcoin și blockchain-ul, în fața unei amenințări de miliarde de dolari

23 Mai 2026, 10:37
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
23 Mai 2026, 10:37 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Companiile din industria criptomonedelor accelerează pregătirile pentru un risc care până recent era considerat o amenințare îndepărtată. Este vorba de apariția computerelor cuantice capabile să spargă sistemele actuale de securitate și să compromită blockchain-uri precum Bitcoin.

Potrivit unei analize publicate de Financial Times, marile companii din domeniu încep să investească în așa-numita criptografie „post-cuantică”, pe fondul estimărilor potrivit cărora primele computere cuantice cu aplicații practice ar putea apărea până în anul 2030.

„Amenințarea a trecut de la teoretică la credibilă”, a declarat Ayo Akinyele, șeful departamentului de inginerie de la RippleX, divizia blockchain a companiei ripple.com.

Riscul este considerat deosebit de mare pentru criptomonede, deoarece fondurile furate din blockchain sunt dificil de recuperat și pot fi transferate anonim. Vulnerabilitatea este legată de structura portofelelor digitale: fiecare utilizator deține o cheie publică și una privată, iar calculatoarele cuantice ar putea, teoretic, să decripteze aceste chei și să ofere atacatorilor acces la fonduri.

Mai multe companii au început deja să pregătească măsuri de protecție. Printre acestea se numără ripple.com, ethereum.org și circle.com, care dezvoltă soluții de securitate și portofele rezistente la atacuri cuantice.
Analiștii estimează însă că transformarea va necesita timp și investiții masive. Gautam Chhugani, analist pentru active digitale la Bernstein, consideră că industria va avea nevoie de trei până la cinci ani și investiții de „câteva miliarde, dacă nu sute de miliarde de dolari” pentru a se adapta.
Îngrijorările au crescut și după ce cercetători ai google.com. au publicat un studiu care sugerează că sistemele criptografice ar putea fi sparte cu mai puține resurse decât se credea anterior.

Cu toate acestea, nu toți specialiștii cred că pericolul este iminent. Unii experți susțin că obstacolele tehnologice sunt încă uriașe și că vulnerabilitățile legate de inteligența artificială reprezintă un risc mai apropiat și mai periculos pentru industrie.

Cea mai mare provocare rămâne însă Bitcoin, considerat cel mai descentralizat blockchain din lume. Liderii din industrie avertizează că protejarea sa va necesita o coordonare fără precedent între dezvoltatori și comunitate, iar până în prezent nu există o soluție comună clară.

12 Iun. 2026, 12:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Iun. 2026, 12:31 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a înregistrat o nouă premieră în procesul de modernizare a sectorului energetic. Joi, în intervalul orar 13:30–16:30, Operatorul Sistemului de Transport și de Sistem Moldelectrica a activat pentru prima dată servicii de echilibrare furnizate de centrale electrice fotovoltaice dotate cu sisteme de stocare a energiei, un pas important pentru integrarea surselor regenerabile în Sistemul Electroenergetic Național.

Activările au fost realizate de centralele electrice mixte de la Rădeni și Negureni, cu capacități instalate de 50 MW și, respectiv, 40 MW. La solicitarea operatorului de sistem, acestea au redus producția de energie electrică pentru a contribui la eliminarea excedentului de energie din rețea și la menținerea echilibrului dintre producție și consum.

Potrivit Ministerului Energiei, puterea maximă activată pentru reducerea producției a constituit 25 MW.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că evenimentul reprezintă o confirmare practică a funcționării pieței de echilibrare și a rolului pe care îl pot avea noile tehnologii în stabilizarea rețelei electrice.

„Activarea serviciilor de echilibrare furnizate de centrale fotovoltaice dotate cu sisteme de stocare confirmă funcționarea practică a mecanismelor pieței de echilibrare dezvoltate de operatorul sistemului de transport și demonstrează că instalațiile de stocare și sursele regenerabile pot juca un rol activ nu doar în producerea energiei curate, ci și în asigurarea stabilității și echilibrului rețelei electrice. Este un semn clar al maturizării pieței și al alinierii la practicile europene”, a afirmat ministrul.

Autoritățile subliniază că această premieră are loc într-un context în care capacitățile de producere a energiei regenerabile din Republica Moldova au depășit pragul de 1 GW, ceea ce face necesare noi mecanisme de flexibilitate pentru gestionarea producției fluctuante de energie verde.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!