Cadoul perfect pentru Crăciun: ”Singur Acasă” în varianta Lego. Cât costă casa lui Kevin din aproape 4000 de piese

24 Oct. 2021, 10:06
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
24 Oct. 2021, 10:06 // Au Bani //  MD Bani

Circa 60 de zile ne mai despart de sărbătorile de iarnă, însă mulți deja se imaginează cu o cană de ciocolată caldă în mână, în fața televizorului, vizionând Singur acasă. Pentru fanii înrăiți ai lui Kevin McCallister, care nu se plictisesc de vizionare an de an, Singur acasă apare și în varianta Lego.

Casa emblematică a lui Kevin McCallister din Singur acasă are 3.955 de piese, fiind plină de momente din film, referințe ascunse și o serie de capcane ale lui Kevin, scrie The Verge.

Kevin poate aluneca pe scări pe sania lui, aterizează un fier de călcat pe fața lui Marv, poate coborî cu tiroliană până la casa lui în copac, poate sparge rafturile care eliberează tarantula lui Buzz, aruncă o cutie de vopsea și multe altele.

Lego a recreat chiar și cuptorul înfricoșător de la subsol cu ​​fălcile sale deschise, cu o cărămidă luminoasă, astfel încât să poată străluci. În plus, există un echipament pe care îl puteți întoarce pentru a învârti garnitura de tren și placa turnantă pe care Kevin le-a deghizat în oameni (pentru a face să pară că cineva a fost „acasă”).

Întreaga clădire arată ca o casă de păpuși, inclusiv un spațiu de joacă complet la mansardă pe care îl puteți accesa ridicând acoperișul.

Setul lego este deja în vânzare pe site-ul oficial al companiei și costă 249,99 de dolari.

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.