CCI a RM lansează Programul de instruire „Academia Exportatorilor”

19 Mart. 2025, 18:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Mart. 2025, 18:41 // Actual //  bani.md

Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM) anunță lansarea Programului de instruire „Academia Exportatorilor”, care se va desfășura în perioada 15 aprilie – 14 mai 2025. Acest program are drept scop consolidarea cunoștințelor și abilităților teoretice și practice ale antreprenorilor și specialiștilor implicați în activități de marketing și export, oferindu-le instrumentele necesare pentru dezvoltarea unor afaceri de succes pe piețele externe.

Potrivit unui comunicat al instituției camerale, grupul-țintă include proprietari de afaceri, directori și manageri comerciali, responsabili de export în cadrul întreprinderilor din diverse sectoare economice.

Tematici abordate în cadrul Academiei Exportatorilor

Programul cuprinde o serie de sesiuni interactive axate pe:

  • Marketing internațional și identificarea piețelor de export;
  • Reglementări și proceduri vamale;
  • Elaborarea și negocierea contractului de export;
  • INCOTERMS 2020 și condițiile de livrare;
  • Accesul la surse de finanțare pentru export;
  • Planificarea strategică și integrarea în lanțurile valorice internaționale.

Cursurile vor avea loc atât online, cât și cu prezență fizică la sediul CCI a RM. Durata totală a instruirii este de 40 de ore academice, conform Agendei „Academiei Exportatorilor” 2025.

Înscriere și detalii suplimentare

Persoanele interesate sunt invitate să completeze Formularul de participare până la data de 9 aprilie 2025.

La finalul instruirii, participanții vor primi certificate de absolvire, iar materialele de curs și înregistrările video vor fi puse gratuit la dispoziția acestora.

Pentru informații suplimentare, contactați:

Centrul de Formare Antreprenorială al CCI a RM: 022 23-32-86, 069628973

Persoană responsabilă: Ludmila Botoșan – ludmila.botosan@chamber.md

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!