Datoria externă pe cap de moldovean rămâne stabilă – 3 400 USD

03 Iul. 2022, 17:27
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
03 Iul. 2022, 17:27 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Datoria externă brută a Republicii Moldova, pe parcursul trimestrului I 2022, nu s-a schimbat esențial (-0,3 la sută față de sfârșitul anului 2021) și a totalizat 9 miliarde USD la sfârșitul tremestrului unu al anului 2022, ceea ce constituie 64,0 la sută raportat la PIB (-1,9 p.p. față de 2021, datorită PIB-ului în creștere), potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei.

Cea mai mare parte a soldului datoriei externe brute îi revine datoriei pe termen lung (69,2 la sută), care a constituit 6 221,07 mil. USD la finele trimestrului I 2022, fiind în descreștere față de finele anului 2021 cu 0,8 la sută, în timp ce datoria externă pe termen scurt a crescut cu 0,8 la sută și a constituit 2 765,72 mil. USD.

Datoria externă publică a reprezentat 29,8 la sută din totalul datoriei externe, însumând 2 677,95 mil. USD  (-1,9 la sută de la începutul anului). Datoria externă privată s-a cifrat la 6 308,84 mil. USD, majorându-se nesemnificativ cu 0,4 la sută față de sfârșitul anului trecut.

Cea mai mare parte a datoriei externe – 62,9 la sută, la situația din 31.03.2022, îi revine datoriei sub formă de împrumuturi și alocări de DST și titluri de angajamente, ceea ce constituie 5 657,06 mil USD (-0,9 la sută față de anul 2021).

Conform situației din 31.03.2022, principalul creditor al statului este FMI cu 33,4 la sută (895,18 mil. USD), urmat de Grupul Băncii Mondiale cu o pondere de 29,8 la sută din totalul datoriei publice sau 796,88 mil. USD (dintre care datoria față de AID a constituit 686,91 mil. USD, față de BIRD – 109,97 mil. USD) și BEI cu 15,6 la sută (418,57 mil. USD).

Analiza indicatorilor principali ai datoriei externe denotă o calitate constantă a finanțării externe avantajoase exprimată indirect prin rata medie trimestrială implicită a dobânzii la datoria externă sub formă de împrumuturi și alocări de DST.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

07 Nov. 2025, 17:30
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
07 Nov. 2025, 17:30 // Slider //  Grîu Tatiana

Incaso, una dintre cele mai importante companii specializate în gestiunea creanțelor din Republica Moldova, a devenit membru cu drepturi depline al FENCA – Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor.

Prin această afiliere, clienții Incaso pot beneficia de soluții moderne și practici conforme cu standardele europene. Totodată, compania își reafirmă rolul de promotor al transparenței și inovației în domeniul gestionării datoriilor, contribuind la conturarea unor noi repere de profesionalism pentru întreaga industrie locală.

De ce contează această recunoaștere europeană?

– Clienții Incaso beneficiază de soluții digitale moderne pentru recuperarea creanțelor, aliniate la cele mai bune practici și standarde europene.

– Echipa Incaso este conectată la cele mai noi tendințe legislative și tehnologice, asigurând un management eficient, rapid și corect al dosarelor.

– Aderarea la FENCA garantează respectarea celor mai stricte criterii de etică profesională, oferind partenerilor siguranță și încredere.

– Apartenența la o rețea europeană extinsă facilitează identificarea celor mai bune răspunsuri la provocările actuale și ajută la anticiparea schimbărilor care pot influența mediul de afaceri în viitor.

„Suntem mândri să aducem expertiza europeană și accesul la cele mai avansate practici de colectare în beneficiul clienților noștri, dar și al economiei locale. Noua noastră calitate de membru FENCA ne întărește angajamentul pentru etică, inovație și performanță”, a declarat Veaceslav Mîrza, Directorul general.

Despre FENCA: Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor reunește principalii actori ai industriei la nivel continental, reprezentând interesele a mii de profesioniști și companii din Europa.

Alege un partener certificat pentru recuperarea eficientă a creanțelor. Pentru detalii despre serviciile Incasso sau colaborări, contactați-ne la sales@incaso.md sau 079 223 393.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII