Deputații amenință ANRE și Consiliul Concurenței cu proteste dacă nu i-au la control scumpirea carburanților

18 Feb. 2021, 14:49
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
18 Feb. 2021, 14:49 // Oameni şi Idei //  bani.md

Deși motivele scumpirii carburanților sunt clare, noile prețuri sunt exagerate. Asta susține deputatul Radu Marian în cadrul unui briefing de presă.

„În primăvara și vara anului trecut când prețurile la petrol pe piețele internaționale au atins valori negative, petroliștii noștri nu s-au grăbit deloc să ieftinească carburantul. Anume în aceste situații petroliștii fac profituri enorme. Ei uită să reducă la timp prețul cu amănuntul”, a declarat Marian.

Deputatul a menționat că pretroliștii fac ce vor, deoarece ANRE și Consiliul Concurenței nu-și fac treaba.

„Consiliul Concurenței nu întreprinde nimic pentru a pedepsi înțelegerile de cartel. ANRE se scuză că ei nu pot face nimic atât timp cât tarifele sunt ajustate de către petroliști în limita rentabilității de 10%, dar ceea ce nu spune ANRE este că metodologia de formare a preturilor este extrem de permisivă și liberală pentru petroliști”, a susținut Radu Marian.

Iată măsurile propuse de PAS:

  • examinarea în cadrul CSS a modului în care ANRE și Consiliul Concurenței au eșuat în ultimii ani să prevină înțelegerile de cartel și majorările nejustificate la combustibil.
  • revizuirea de către ANRE a metodologiei de calculare a prețurilor, prin reglementare mai dură a prețurilor la produsele petroliere.
  • monitorizarea mai dură de către ANRE a procesului de autorizare a construcțiilor benzinăriilor.
  • elaborarea unui proiect de lege de evaluare externă a Consiliului Concurneței și unuia pentru reducerea birocrației care împiedică concurența pe piața
  • implicarea SIS în investigarea afacerilor de cartel.

„Dacă ANRE și Consiliul Concurenței nu încep să-și facă treaba noi ne rezervăm dreptul să organizăm proteste la aceste instituții”, a conchis Radu Marian.

08 Iul. 2026, 16:53
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
08 Iul. 2026, 16:53 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

În timp ce escrocii telefonici fac sute de victime, iar Moldova era inundată de milioane de apeluri suspecte, șeful ARCOM, instituția responsabilă de reglementarea comunicațiilor electronice, a bifat deplasare după deplasare în Europa. Documentele consultate de BANI.MD arată că numai cheltuielile achitate din bugetul instituției pentru aceste călătorii au depășit 330 mii de lei într-un an și jumătate.

Datele publicate de ARCOM arată că Sergiu Gaibu într-un an și jumătate (2025 și primul semestru al anului 2026) a avut deplasări finanțate de instituție în sumă de 332,3 mii lei.

Astfel, în prima jumătate a anului 2025, directorul ARCOM a fost delegat la:

Barcelona (Spania), în perioada 2–7 martie, la Programul Ministerial al Congresului Mondial al Tehnologiilor Mobile (MWC) și Summitul BEREC–EaPeReg–EMERG–Regulatel. Costul deplasării a fost de 65 mii de lei, cofinanțată de Comisia Europeană
Bruxelles (Belgia), în perioada 26 martie–2 aprilie, pentru reuniunea de screening bilateral privind Capitolul 10 și Forumul BEREC. Costul suportat de ANRCETI a fost de 92,2 mii de lei.
Reykjavik (Islanda), în perioada 4–8 iunie, la ședința ordinară BEREC. Costul deplasării s-a ridicat la 16,7 mii de lei
Ankara (Turcia), în perioada 28–31 mai, la Conferința Internațională a Autorităților de Reglementare în Comunicații Electronice și Poștale. Deplasarea a costat 10,7 mii de lei și a fost cofinanțată de TIKA.

În a doua jumătate a anului 2025, Gaibu a mai participat la reuniuni în:

Geneva (Elveția) – Summitul Mondial al Societății Informaționale (WSIS+20);
Bruxelles (Belgia) – atelier al Comisiei Europene privind guvernanța comunicațiilor electronice – 24,2 mii de lei
Sofia (Bulgaria) – ședința BEREC -17,2 mii de lei
Riga (Letonia) – reuniunea EaPeReg, deplasare cofinanțată de organizatori

Seria deplasărilor a continuat și în ianuarie 2026, când directorul ARCOM s-a aflat la Varșovia (Polonia) pentru o vizită de studiu privind dezvoltarea rețelelor private 5G și întâlniri cu autoritatea de reglementare din Polonia. Costul suportat de ARCOM a fost de 13.438 lei, restul cheltuielilor fiind acoperite de GIZ și la Dublin la cea de-a 67-a Ședință Ordinară a Consiliului Autorităților de Reglementare ale OAREC și ale oficiului OAREC – 28,1 mii de lei.

 

În ceea ce privește averea directorului ARCOM, Sergiu Gaibu, a declarat pentru anul 2025 venituri salariale de 1,5 milioane de lei, în anul 2025, echivalentul unui venit mediu de aproape 130 mii de lei pe lună, la care se adaugă 16.772 de lei dobânzi bancare. Soția sa a declarat venituri salariale de 281.620 de lei.

Gaibu deține și un parc auto format din trei automobile: un SAAB fabricat în 2005, cumpărat în 2009 cu 5.000 de euro, un Dodge din 2004, procurat în 2012 cu 4.000 de euro, și un Mercedes din 2006, cumpărat în același an cu 9.000 de euro.

Documentul mai arată că familia deține un număr mare de terenuri agricole. Este vorba de un număr de 69, multe dintre acestea fiind cumpărate în ultimii ani, în special în perioada 2022–2023.

gaibu by banimdbanimd