(DOC) COD ROȘU de alertă epidemiologică în municipiul CHIȘINĂU! Cetățenii sunt îndemnați să se vaccineze

03 Sept. 2021, 18:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Sept. 2021, 18:23 // Actual //  MD Bani

Conform Hotărârii Comisiei a Extraordinare de Sănătate Publică a Municipiului Chișinău nr. 43 din 3 septembrie 2021, în municipiul Chișinău se instituie nivelul de risc „Alertă Cod roșu” după ce numărul de infecții cu coronavirus a crescut semnificativ.

Astfel, pe teritoriul municipiului Chișinău, se mențin toate măsurile de sănătate publică pentru prevenirea și controlul infecției cu coronavirus. 

De asemenea, autoritățile îndeamnă cetățenii să se vaccineze. În acest sens, vor fi organizate și acțiuni de informare pentru a convinge angajații să se vaccineze.

În funcție de evoluția situației epidemiologice, măsurile de sănătate publică vor fi revizuite.

Hotărârea nr. 43 din 03.09…. by Primăria Chișinău

Realitatea Live

21 Ian. 2025, 14:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
21 Ian. 2025, 14:28 // Actual //  Ursu Victor

Scrie o știre. Gazprom nu a făcut luni rezervări de capacitate pe luna februarie pe gazoductul transbalcanic pentru a transporta gaze în regiunea transnistreană. Conform calendarului ENTSO-G, licitațiile pentru rezervarea capacităţilor lunare pentru luna următoare se desfăşoară în fiecare a treia zi de luni a lunii curente.

La 20 ianuarie, au fost făcute următoarele rezervări:

-frontiera Turcia – Bulgaria, cca 3.1 mln m3/zi din cca 6.1 mln m3/zi ofertaţi

-frontiera Bulgaria – România, cca 0,7 mln m3/zi din cca 9,7 mln m3/zi ofertaţi

-la frontiera România- Ucraina (Isaccea – Orlovca) a fost ofertată o capacitate de cca 11,5 mln m3/zi, dar nu au fost făcute rezervări

-frontiera România- Moldova (gazoductul Iaşi – Chișinău) au fost rezervate cca 5 mln m3/zi din cei cca 6,1 mln m3/zi scoşi la licitaţie.

Potrivit autorităților din ţările traversate de Coridorul vertical, aceste rezervări au fost făcute de traderi internaționali. Rezervări de capacitate mai pot fi făcute și zilnic, însă acestea vor presupune costuri mai mari.

Amintim că Ministerul Energiei a propus administrației din regiunea transnistreană suport în achiziționarea gazelor naturale de pe bursele europene sau Bursa română de Mărfuri din Chișinău încă în decembrie 2024, anticipând criza umanitară generată în regiunea transnistreană de sistarea unilaterală, contrar prevederilor contractuale, a livrărilor de gaze naturale de către Gazprom.

 
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Capitala, în febra sărbătorilor
Capitala, în febra sărbătorilor
Repetiții pentru parada din 27 august
Repetiții pentru parada din 27 august
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală