Fermierii amenință cu proteste în cazul în care nu li se soluționează revendicările

06 Apr. 2026, 14:20
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Apr. 2026, 14:20 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Forța Fermierilor avertizează că fermierii micro, mici și mijlocii din Republica Moldova se confruntă cu o situație „aproape catastrofală” și cer intervenții urgente din partea autorităților, în caz contrar amenință cu proteste.

Într-o declarație adresată conducerii statului Guvernului, Parlamentului și Președinției agricultorii din raionul Hâncești susțin că, în ultimii cinci ani, patru au fost marcați de calamități naturale, crize energetice și creșterea importurilor, în timp ce sprijinul oferit de stat a fost „minuscul”.

Aceștia acuză că scumpirea carburanților cu peste 60%, intenția de majorare a TVA la 20% pentru producția agricolă și lipsa unor politici eficiente de subvenționare îi lasă fără șanse reale de supraviețuire.

„Suntem puși în situația când nu mai avem ce pierde”, avertizează fermierii, care consideră că modelul actual de agricultură favorizează companiile mari și afectează producătorii locali din zonele rurale.

Agricultorii solicită un set de măsuri urgente, printre care: restituirea integrală a accizei la motorina utilizată în agricultură, compensarea parțială a TVA pentru combustibil, renunțarea la majorarea TVA pentru producția agricolă, accesarea fondurilor europene pentru sprijin direct, menținerea subvenționării dobânzilor la credite, introducerea plăților directe per hectar, după model european, mecanisme de refinanțare cu garanții de stat și stoparea creării forțate a camerelor agricole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

25 Aug. 2026, 12:56
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
25 Aug. 2026, 12:56 // Actual //  Grîu Tatiana

Co-fondatorul FlyOne, Vladimir Cebotari, spune că „știe, nu presupune”, cine se află în spatele atacurilor la adresa companiei aeriene. Fără să dea nume concrete, Cebotari a adăugat că „nu actuala guvernare are o problemă cu FlyOne, ci un grup de interese care se folosește de actuala guvernare”.

„N-o să dau nume. Eu știu cine. Nu presupun. Cunosc oameni, cunosc executori. Unii deja își cer scuze și ne spun că ei „nu pot să nu îndeplinească ordinele”. Primim și astfel de mesaje. Acel „cineva” recurge la falsuri, pe care le prezintă instituțiilor drept adevăruri, ca să forțeze niște decizii, să ne afecteze”, a declarat Cebotari într-un interviu pentru The List, citat de ZIUA.MD.

Cebotari a mai spus că arhitecții atacurilor fac parte dintr-un „un cerc mic, privat, dar care implică la fiecare etapă oamenii necesari din instituții publice”.

„Nu actuala guvernare are o problemă cu FlyOne, ci un grup interese care se folosește de actuala guvernare. O sintagmă anume trebuie reținută de cei care știu contextul: „project management”. E un cuvânt-cheie, spune Cebotari cu sarcasm ușor, referindu-se la un episod de acum 16-17 ani – există un cerc mic de oameni care vor înțelege la ce mă refer”, se arată în interviul publicat în revista The List.

Conflictul dintre asociații FLYONE și autorități a escaladat după decizia din 22 iunie 2026 a Consiliului pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului (CEIISS), prin care a fost refuzată aprobarea investițiilor și s-a dispus schimbarea controlului asupra companiei în termen de 90 de zile. Decizia a venit după o verificare care a durat aproape 11 luni.

Unul dintre punctele sensibile ale cazului îl reprezintă baza juridică utilizată de autorități. Decizia CEIISS s-a sprijinit inclusiv pe articolul 6 litera b) din Legea nr. 174/2021, care făcea trimitere la Legea securității statului nr. 618/1995. Aceasta fusese însă abrogată odată cu intrarea în vigoare a noii Legi nr. 249/2025 privind securitatea națională.

FLYONE a contestat, pe 24 iulie, deciziile CEIISS și ale Agenției Servicii Publice, cerând anularea acestora și suspendarea măsurilor restrictive. Printre argumentele invocate de companie se numără tocmai utilizarea unei norme care făcea trimitere la legea abrogată în octombrie 2025.