Franța se pregătește să-i dea Rusiei lovitura de grație. „Ar fi total iresponsabil”

10 Iul. 2022, 19:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Iul. 2022, 19:17 // Actual //  bani.md

Guvernul Franței se pregăteşte pentru o întrerupere totală a aprovizionării cu gaze ruseşti.

Acesta este considerat cel mai probabil scenariu avut în vedere, a declarat duminică ministrul francez de Finanţe Bruno Le Maire.

Cu aproximativ 17% din livrările sale provenite din Rusia, Franţa este mai puţin dependentă de gazele ruseşti decât unii dintre vecinii săi, dar guvernul a pregătit planuri de urgenţă.

O întrerupere este deosebit de problematică acum, deoarece producţia de energie nucleară a Franţei ar avea dificultăţi să acopere necesarul, deoarece multe reactoare sunt în prezent oprite pentru întreţinere.

”Cred că o întrerupere totală a aprovizionării cu gaze ruseşti este o posibilitate reală… şi trebuie să ne pregătim pentru acest scenariu. Ar fi total iresponsabil să ignorăm acest scenariu”, a spus ministrul în marginea unei conferinţe de afaceri şi economie din sudul Franţei.

Mai devreme, în cadrul conferinţei, el a descris o astfel de întrerupere a livrărilor de gaze ruseşti drept ”cel mai probabil scenariu”.

Le Maire a spus că prima linie de apărare este ca gospodăriile şi întreprinderile să reducă consumul de energie, apoi construirea unei noi infrastructuri, precum o centrală plutitoare, care va fi capabilă să regazifice transporturile de gaze naturale lichefiate din străinătate.

Mai drastic, guvernul evaluează, de asemenea, companie cu companie, pentru a vedea care poate fi forţată să reducă producţia pentru a economisi energie, dacă va fi necesar, a spus Le Maire.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

23 Iun. 2026, 15:02
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
23 Iun. 2026, 15:02 // Slider //  MD Bani

Primăria Municipiului Chișinău invită publicul la un eveniment de excepție dedicat unei personalități marcante a culturii naționale. Duminică, 28 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Teatrul Verde va avea loc concertul aniversar consacrat maestrului, academicianului, compozitorului și dirijorului Gheorghe Mustea.

Evenimentul reprezintă un omagiu adus unei cariere remarcabile, care a marcat profund dezvoltarea muzicii și culturii din Republica Moldova. Timp de peste cinci decenii, maestrul Gheorghe Mustea a contribuit la formarea și promovarea valorilor artei muzicale, devenind una dintre cele mai respectate personalități ale scenei culturale.

Publicul va avea ocazia să se bucure de un spectacol de exceptie susținut de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Pe scenă vor evolua artiști îndrăgiți ai Republicii Moldova: Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Milla Danilceac, Marin Gheras, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Atmosfera aniversară va fi completată de prestațiile formațiilor AKORD, Catharsis, Brio Sonores și Concertino.

Gala aniversară este organizată de Primăria Municipiului Chișinău și se înscrie în seria evenimentelor dedicate promovării valorilor culturale și personalităților care au contribuit la patrimoniul artistic național.

Intrarea este liberă.

Vă așteptăm să celebrăm împreună 75 de ani de excelență, inspirație și dăruire prin muzică ai maestrului Gheorghe Mustea.