Giganții din economia Republicii Moldova! Au adunat venituri de milioane de euro

17 Oct. 2022, 11:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Oct. 2022, 11:04 // Actual //  bani.md

SEE Top 100 a realizat un clasament al companiilor din Republica Moldova cu cele mai mari venituri în anul 2021.

Astfel, potrivit clasamentului, pe primul loc cu cele mai mari venituri se află Moldovagaz cu venituri de 321,2 milioane de euro cu 48,6% față de 2020), Agrifloris-Nord – 293,2 milioane de euro Moldretail Group (Linella)  – 286 milioane de euro cu 28,5%.

Lukoil-Moldova – 285,5 milioane de euro (+36,5%) și Rompetrol Moldova – 223,4 milioane de euro (+25,4%), Loteria Națională a Moldovei – 213 milioane de euro (creștere de 8,6 ori), Premier Energy – 205,2 milioane de euro (+1,7%), Orange Moldova – 145,8 milioane de euro (+4,7%), Termoelectrica – 136,9 milioane de euro (+31,5%), Metro Cash & Carry Moldova – 126,4 milioane de euro (+16,1%).

În același timp, 8 din cele mai profitabile 10 companii din Moldova au înregistrat profit net în 2021, iar 2 au înregistrat pierderi. Astfel, pierderi au fost înregistrate de Moldovagaz – 9,1 milioane de lei (pierderile companiei în 2020 s-au ridicat la 32 milioane de euro) și Agrofloris – Nord – 8,6 milioane de euro (față de pierderi de 3,8 milioane de euro cu un an înainte). Cel mai mare profit net a fost înregistrat de Orange Moldova – 17,3 milioane de euro (-10,8%) și Moldretail Group – 13,2 milioane de euro (creștere de 1,6 ori față de anul precedent).

Din punct de vedere al profitului net, topul este urmat de: Termoelectrica – 8,5 milioane de euro (pierderi de 0,2 milioane de euro față de anul trecut), Loteria Națională a Moldovei – 5 milioane de euro (față de pierderi de 0,5 milioane de euro), Lukoil – Moldova – 2,9 milioane de euro (-42%), Premier Energy – 2 milioane de euro (-33,3%), Rompetrol Moldova – 0,5 milioane de euro (-53,3%).

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!