Bombă fiscală în SUA! Datoria va sări de 120% din PIB

01 Mai 2026, 11:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 11:42 // Actual //  Ursu Victor

Datoria publică a Statele Unite ale Americii riscă să depășească pragul de 120% din PIB până în 2027, în condițiile în care deficitul bugetar rămâne ridicat, potrivit unui raport al Fitch Ratings.

Agenția estimează că deficitul bugetului federal va ajunge la 7,9% din PIB atât în acest an, cât și în 2027, ceea ce va împinge și mai sus nivelul deja record al datoriei. „Ne așteptăm ca, până anul viitor, nivelul deja ridicat al datoriei publice să depășească 120% din PIB”, se arată în raport.

În prezent, datoria publică a SUA a trecut de 39,1 trilioane de dolari, echivalentul a peste 114.000 de dolari per locuitor, unul dintre cele mai ridicate niveluri din lume.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

01 Mai 2026, 13:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 13:03 // Actual //  Ursu Victor

Piața muncii din Republica Moldova intră într-o zonă de risc, pe fondul scăderii numărului de persoane ocupate și al migrației populației active. Expertul economic Veaceslav Ioniță avertizează că sunt necesare măsuri urgente, inclusiv majorarea salariului minim, pentru a preveni dezechilibre majore în economie.

Datele arată o diminuare constantă a forței de muncă în ultimele decenii. Astfel, de la circa 1,6 milioane de persoane ocupate în 1990, la aproximativ 774 de mii în 2025. Deși numărul angajaților oficiali a crescut ușor în ultimii ani, acest avans nu reușește să compenseze scăderea generală a populației active.

În paralel, economia neoficială continuă să rămână o problemă majoră, cu peste 130 de mii de persoane care lucrează fără forme legale. Totodată, migrația a atins cote alarmante: aproape 923 de mii de moldoveni apți de muncă se află peste hotare, dintre care o mare parte sunt tineri.

„Dacă se menține acest ritm, în câțiva ani vom avea mai mulți tineri activi peste hotare decât în țară”, avertizează expertul.

Dezechilibrul demografic se adâncește și el. Numărul persoanelor vârstnice este în creștere, în timp ce generațiile tinere se reduc semnificativ. Această tendință pune presiune pe sistemul de pensii și pe bugetul public.

În același timp, salariile cresc, dar inegal. Pe malul drept al Nistrului, salariul mediu a ajuns la peste 15 mii de lei în 2025 și este estimat la peste 17 mii în 2026, în timp ce pe malul stâng rămâne de peste două ori mai mic.

Un alt paradox este creșterea numărului de persoane cu venituri mari. Tot mai mulți moldoveni câștigă peste 1.000 sau chiar 2.000 de euro lunar, iar numărul milionarilor în lei este în creștere rapidă.

Cu toate acestea, salariul minim rămâne sub standardele europene. În 2026, acesta ar urma să ajungă la aproximativ 6.300 de lei, adică sub 40% din salariul mediu, față de pragul de 50% recomandat în Uniunea Europeană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!