Începe petrecerea investitorilor în cripto. Preţul Bitcoin se pregăteşte să spargă toate recordurile

08 Iul. 2024, 08:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Iul. 2024, 08:16 // Actual //  bani.md

Bitcoin nu a atins vârful ciclului său actual de creştere şi este probabil să depăşească maximul istoric în acest an, potrivit unui raport de cercetare publicat recent de CCData.

Bitcoin a atins un maxim istoric de peste 73.700 de dolari în martie, dar de atunci a fost tranzacţionat într-un interval cuprins între aproximativ 59.000 şi 72.000 de dolari, scrie CNBC.

Călătoria spre maximul record din martie a fost determinată în mare parte de aprobarea şi lansarea ETF-urilor, în SUA în ianuarie. Acestea au atras investiţii nete de aproximativ 14,41 miliarde de dolari până în prezent, potrivit CCData, furnizor de date de piaţă axat pe active digitale.

ETF-urile permit investitorilor să investească in  bitcoin fără a deţine criptomoneda. Susţinătorii criptomonedei spun că acest lucru a contribuit la legitimizarea clasei de active şi a făcut mai uşoară implicarea investitorilor instituţionali.

„Ciclul” de creştere al bitcoin se referă la perioada în care moneda digitală urcă la un nou nivel record, apoi scade din nou pentru a intra într-o piaţă negativă sau „iarna cripto”. Aceste cicluri – dintre care trei s-au încheiat de la lansarea bitcoin – au avut tendinţa de a urma un model similar.

Acesta a fost centrat în jurul unui eveniment numit halving, în timpul căruia recompensa pentru mineri este redusă la jumătate, reducând oferta de bitcoin pe piaţă.

Raportul CCData, care a examinat evoluţiile preţului bitcoin, sugerează că acesta poate atinge un nou maxim. Potrivit rezultatelor CCData,  tendinţele istorice au arătat că havingul a precedat întotdeauna o perioadă de creştere a preţurilor.

Analiştii au recunoscut că „influenţa participanţilor instituţionali din industrie” în ciclul actual a „modificat tendinţele anterioare”, o perioadă de tranzacţionare mai slabă este probabil să aibă loc în trimestrul al treilea.

Raportul companiei a concluzionat că viitoarea lansare a unui ETF Ethereum în SUA şi a altor produse similare din întreaga lume „este destinată să aducă capital, lichiditate şi cerere suplimentare pentru clasa de active”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.