India – cel mai mare exportator de castraveți din lume. A adunat milioane de dolari

27 Ian. 2022, 10:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Ian. 2022, 10:59 // Actual //  MD Bani

India a devenit cel mai mare exportator mondial de castraveți murați, livrând peste 123.000 de tone în străinătate anul trecut. Acest lucru este raportat de agenția de presă TASS cu referire la The Economic Times și informații primite de la Ministerul Comerțului și Industriei din India.

„India a exportat 123.846 de tone metrice de castraveți murați între aprilie și octombrie 2021, evaluați la 114 milioane de dolari”, a spus agenția. Potrivit informațiilor, în anul financiar 2020-2021 (care începe la 1 aprilie), țara a pregătit 223.515 tone metrice de castraveți pentru export, în valoare de 223 de milioane de dolari.

Cultivarea, producția, prelucrarea și exportul de castraveți pentru conserve au început în India la începutul anilor 1990 în statul sudic Karnataka și apoi s-au extins în statele vecine Tamil Nadu, Andhra Pradesh și Telangana. Aproape 15% din cultivarea și producția mondială de castraveți murați revine astăzi Indiei, subliniază publicația.

În prezent, castraveții murați din India sunt exportați în peste 20 de țări, principalele destinații sunt SUA, Franța, Germania, Australia, Spania, Coreea de Sud, Canada, Japonia, Belgia, Rusia, China, Sri Lanka și Israel.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!