Mai puțini copii, mai multe funeralii! Moldova coboară la minimul istoric al natalității, 9 nașteri la mia de locuitori

22 Ian. 2026, 09:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Ian. 2026, 09:38 // Actual //  Ursu Victor

Rata natalității din Republica Moldova a coborât în 2025 la 9,02 nașteri la mia de locuitori, marcând un declin de 1,87% față de 2024 și confirmând tendința accentuată de scădere demografică din ultimii ani. Datele fac parte din setul istoric „Moldova Birth Rate (1950–2025)”, arată datele macrotrends.net.

După un recul abrupt în 2024 (9,19‰, minus 14,54% față de 2023), anul 2025 aduce o nouă diminuare și consolidează unul dintre cele mai joase niveluri de natalitate din istoria modernă a țării. Singura ușoară revenire a fost consemnată în 2023 (10,76‰, +1,99%), însă aceasta nu a schimbat traiectoria descendentă pe termen mediu.

Prin comparație, media mondială este de 17,13‰, de aproape două ori mai mare decât nivelul Moldovei. Regiunile cu cea mai mare natalitate rămân Africa Subsahariană (32,82‰) și Africa (30,91‰), în timp ce America de Nord înregistrează 11,82‰, încă peste nivelul Moldovei.

În clasamentul global pe țări, Moldova se află în zona inferioară, alături de state europene cu declin demografic pronunțat: România: 9,20‰, Ucraina: 8,46‰, Italia: 7,02‰, Franța: 10,81‰ și Germania: 9,27‰. La polul opus, cele mai ridicate rate ale natalității sunt înregistrate în Niger (43,43‰), Somalia (40,29‰) și Ciad (38,91‰).

Rata brută a natalității, care indică numărul de nașteri vii la 1.000 de locuitori, este un indicator-cheie al sporului natural al populației. În cazul Moldovei, nivelul actual al natalității, combinat cu mortalitatea ridicată și migrația externă, sugerează un declin structural al populației, cu efecte directe asupra pieței muncii, sistemului de pensii și sustenabilității bugetare.

Tendința din perioada 1950–2025 arată clar că Republica Moldova se îndepărtează tot mai mult de pragul de înlocuire a generațiilor, intrând în aceeași categorie demografică cu state precum Italia, Japonia sau Coreea de Sud, unde scăderea populației a devenit deja o problemă strategică națională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

13 Apr. 2026, 14:27
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Apr. 2026, 14:27 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Statul vrea să vândă pachetul minoritar de acțiuni pe care îl deține la Moldindconbank, potrivit unui proiect de hotărâre elaborat de Agenția Proprietății Publice și expus consultărilor publice.

Participația este una mică – 2 472 de acțiuni, ceea ce reprezintă doar 0,05% din capitalul băncii. Capitalul social al Moldindconbank ajunge la aproximativ 496,8 milioane de lei, iar valoarea nominală a unei acțiuni este de 100 de lei, se indică în document.

În nota informativă se precizează că această cotă nu oferă statului nicio influență reală asupra activității instituției financiare, fiind descrisă drept o participație „ultra-minoritară”. În aceste condiții, APP propune ca acțiunile să fie vândute pe piața reglementată.

Această metodă este considerată cea mai potrivită, deoarece permite stabilirea unui preț corect în funcție de cerere și ofertă și asigură un proces transparent de tranzacționare. Totodată, vânzarea pe piața de capital oferă posibilitatea valorificării pachetului fără impunerea unor condiții suplimentare pentru investitori, având în vedere dimensiunea foarte redusă a participației.

Propunerea face parte din proiectul privind actualizarea listei bunurilor de stat supuse privatizării, în care au fost incluse Fabrica de sticlă din Chișinău, precum și Hotelul ”Zarea”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!