Mercedes-Benz a vândut 2,05 milioane de vehicule anul trecut

08 Ian. 2022, 21:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Ian. 2022, 21:45 // Actual //  bani.md

Mercedes-Benz a vândut 2,05 milioane de vehicule în 2021, a anunțat compania, care a pierdut pentru prima dată în ultimii cinci ani coroana de constructor auto premium cu cele mai multe vehicule vândute în favoarea BMW, relatează Reuters.

Marca smart a livrat 38.514 vehicule suplimentare, în timp ce Mercedes-Benz Vans a vândut 334.210 unități, o creștere de 2,5% față de anul trecut, conform Mediafax.

Vânzările de vehicule electrice pe baterii au crescut cu peste 90%, la 99.301 vehicule, a precizat compania.

Cea mai mare scădere a vânzărilor de vehicule de pasageri pe parcursul anului a fost înregistrată în Europa, de 11,2%, comparativ cu o scădere de doar 2% în China și o creștere de 0,4% în Statele Unite.

BMW a declarat la începutul acestei săptămâni că a vândut în acest an un număr record de 2,2 milioane de vehicule.

21 Iun. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Iun. 2026, 14:01 // Actual //  bani.md

Guvernul pregătește revizuirea Legii salarizării, măsură care ar urma să aducă mai multă echitate și transparență în remunerarea angajaților din sectorul public. Anunțul a fost făcut de secretarul de stat al Ministerului Finanțelor, Maia Sava.

Potrivit oficialei, modificările propuse vor permite o abordare mai corectă a salarizării în instituțiile publice și vor crea premise pentru majorări salariale sustenabile și previzibile.

„Legea salarizării revizuită va permite o abordare mai echitabilă și mai transparentă a salarizării, cu creșteri sustenabile și predictibile pentru angajații din sectorul public”, a declarat Maia Sava.