O atletă și-a scos la licitație medalia obținută la Jocurile Olimpice! A strâns 44.000 de euro pentru o cauză nobilă

19 Aug. 2021, 09:06
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
19 Aug. 2021, 09:06 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Maria Andrejczyk a obținut medalia de argint la proba de aruncare a suliței de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La scurt timp după acest rezultat, atleta poloneză a decis să scoată la licitație medalia ca să strângă bani pentru un băiețel în vârstă de 8 luni, care suferă de o gravă malformație cardiacă, scrie Realitatea.md.

Atleta a câștigat argintul la Tokyo pe 6 august, iar în data de 11 august a anunțat că scoate la licitație medalia olimpică pentru a strânge banii pentru operația copilului.

„O medalie nu este decât un obiect, dar poate avea o mare valoare pentru alţii. Acest argint poate salva vieţi, în loc să se umple de praf într-o cutie”, a declarat Maria Andrejczyk la televiziunea publică din Polonia.

Sportiva în vârstă de 25 de ani a precizat că a ales să strângă bani pentru Miłoszek Małysa, care trebuie să călătorească din Polonia la Universitatea Stanford din California pentru a fi operat la inimă. Ea nu-l cunoaște pe copil, dar spune că atunci când a aflat despre cazul lui a știut că oferirea medaliei este decizia corectă.

Când a hotărât să se implice în această cauză, sportiva și-a propus să strângă aproape jumătate din sumă. Costul total al intervenției este de 330.000 de euro. Licitația a fost câștigată de o companie care a oferit 44.000 de euro. În plus, sute de persoane au făcut donații individuale, astfel încât suma totală a fost strânsă în cele din urmă, astfel că Miłos urmează să plece curând în SUA pentru operaţie.

Maria Andrejczyk este, la rândul ei, supraviețuitoarea unei boli grave. Atleta care s-a clasat pe locul patru la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016, a fost diagnosticată cu cancer osos în 2018. A avut nevoie de o intervenție chirurgicală, dar nu și de chimioterapie, motiv pentru care a reușit să reia antrenamentele pentru Tokyo în 2019.

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.