Prețul gazului în Moldova: ANRE explică de ce nu cumpărăm vara și de ce nu de la ruși

11 Nov. 2025, 10:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
11 Nov. 2025, 10:03 // Actual //  Grîu Tatiana

Moldovenii plătesc, în prezent, 16,74 lei/m³ pentru gazul natural, însă tot mai multe voci susțin că prețul ar putea fi mult mai mic. Juristul Alexandru Grosu a afirmat recent că gazul ar trebui să coste 9,1 lei/m³, criticând diferența de 7,64 lei/m³. Totuși, Agenția Națională de Reglementare în Energetică (ANRE) susține că diferența reală este de 5,37 lei/m³ și include toate serviciile de sistem: transport, distribuție și furnizare.

„Prețul de achiziție reflectă media ponderată anuală. Este greșit să-l comparăm cu prețul spot, valabil doar într-o anumită zi sau lună. În vară, gazul se cumpără la prețuri mai mici, dar structura anuală include și costuri mai mari în sezonul rece”, a precizat Alexei Taran, directorul general ANRE, într-un interviu pentru nordinfo.md.

R. Moldova cumpără gaze de pe piețele europene, în special din România, Bulgaria și Grecia, prin intermediari (traderi). Aceștia organizează licitații pe platforme specializate, asigurând prețul cel mai avantajos, indiferent dacă gazul provine de la producător sau de la alt trader.

„Traderii oferă adesea prețuri mai bune decât producătorii, pentru că pot achiziționa cantități mai mici și optimiza costurile”, a adăugat Taran.

Cât despre ideea de a cumpăra tot gazul vara, când este mai ieftin, ANRE explică că există limitări tehnice și logistice. Volumele necesare pentru un an – aproximativ 800 milioane m³ – nu pot fi stocate rapid, iar sistemul de transport trebuie să funcționeze în echilibru. Costurile logistice și de depozitare pentru a aduce gazul în Moldova în timpul iernii pot depăși chiar 10-15 euro/MWh.

În ceea ce privește gazul rusesc, ANRE precizează că livrările directe de la Gazprom nu mai sunt posibile. „Din ianuarie 2025, livrările către malul drept al Nistrului au fost sistate. Traseele tradiționale, prin Ucraina, sunt blocate, iar Coridorul de Sud este congestionat și nu poate prelua volume suplimentare. Deci, discuțiile despre prețuri preferențiale la Gazprom nu au fundament fizic sau economic”, a concluzionat Alexei Taran.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 20:13
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 20:13 // Actual //  Ursu Victor

Compania Moldovagaz riscă să ajungă în stare de insolvabilitate, potrivit unei analize realizate de Ministerul Finanțelor, care a evaluat situația economico-financiară a întreprinderii. Concluzia autorităților este că povara datoriilor, în special cele față de „Gazprom”, pune în pericol capacitatea companiei de a-și onora obligațiile pe termen lung.

Potrivit datelor analizate, datoriile totale ale Moldovagaz se ridică la 14,6 miliarde de lei, iar peste 10 miliarde de lei reprezintă obligații față de „Gazprom” și compania afiliată Factoring Finance.

În anul 2024, Moldovagaz a înregistrat pierderi nete de 627,6 milioane de lei, după ce în anul precedent compania raportase un profit net de 1,09 miliarde de lei. Atât veniturile, cât și cheltuielile companiei au scăzut, însă reducerea costurilor de producție a permis obținerea unei profitabilități brute mai mari, profitul brut ajungând la 2,45 miliarde de lei, cu 949 de milioane de lei mai mult decât în anul precedent.

Cu toate acestea, problema majoră rămâne datoria istorică față de „Gazprom”, acumulată pe parcursul mai multor ani. Conform documentelor financiare, aceasta este estimată la 13,1 miliarde de lei, dintre care aproape 2,9 miliarde de lei reprezintă penalități.

Amintim că, potrivit „Gazprom”, datoria istorică a Republicii Moldova pentru gazele naturale depășește 700 de milioane de dolari. Autoritățile de la Chișinău nu recunosc această sumă, dar acceptă concluziile auditului internațional, care a stabilit că datoria reală ar fi de doar 8,6 milioane de dolari.

Ministerul Finanțelor avertizează că, în condițiile actuale, Moldovagaz este capabilă să achite doar facturile curente, însă nu mai are capacitatea de a acoperi datoriile pe termen lung. Pentru a ieși din această situație, compania ar trebui să își reducă nivelul datoriilor și să își consolideze capitalul propriu.

Totodată, în analiză este remarcat un aspect controversat: modul în care Ministerul Finanțelor interpretează situația datoriei Moldovagaz față de „Gazprom” pare să fie în contradicție cu poziția oficială a Guvernului, care se bazează pe rezultatele auditului internațional și respinge valoarea revendicată de partea rusă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII