Salariu mare și un loc de muncă aproape de casă. Ce-și mai doresc candidații moldoveni — Lucru.md

14 Dec. 2023, 14:28
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
14 Dec. 2023, 14:28 // Slider //  MD Bani

Amplasarea convenabilă a biroului — un factor prioritar pentru moldoveni atunci când își caută un post de lucru. Asta indică rezultatele sondajului realizat de site-ul Lucru.md cu vizitatorii Târgului de Cariere din Chișinău.

Unul dintre principalele motive pentru care candidații își pierd interesul față de un anunț de job — salariul nespecificat (84%). Pe locul doi se clasează programul de lucru incomod (61%). Pe lângă acestea, sondajul indică că o bună parte din candidați sunt descurajați de lipsa perspectivelor de dezvoltare profesională (56%) și de amplasarea biroului departe de casă (55%).

Lucru.md a întrebat vizitatorii Târgului de Cariere și despre salarii. Fiecare al treilea respondent, indiferent de domeniul de activitate, a declarat că ar dori să câștige 15 000 de lei pe lună. Aproximativ tot atâția au răspuns că le-ar ajunge 20 000 de lei pe lună pentru o viață confortabilă.

De asemenea, s-a constatat că în ultimele trei luni doar 14% dintre respondenți au primit o majorare de salariu. Alți 30% au primit ultima majorare între 3 și 12 luni în urmă. O majorare de salariu primită cu mai mult de un an în urmă a fost raportată de către 18% dintre respondenți, iar cu mai mult de trei ani în urmă — de 21%.

Întrebați de echipa Lucru.md despre cum ar proceda dacă ar primi un refuz la cererea de majorare a salariului, mai mult de jumătate dintre cei intervievați (53%) au răspuns că vor încerca să lucreze mai mult sau mai bine și vor reveni la discuția despre majorarea salarială într-un moment mai favorabil. În schimb, 42% au declarat că vor începe imediat căutarea unui nou post de lucru. Doar 5% au răspuns că nu vor întreprinde nimic și nu vor mai aduce în discuție acest subiect.

Lucru.md este primul site de joburi din Moldova care prezintă posturile vacante pe o hartă interactivă, facilitând astfel căutarea unui loc de muncă aproape de casă, într-un anumit sector al Chișinăului sau raion al Moldovei.

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 13:56
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
12 Ian. 2026, 13:56 // Au Bani //  Grîu Tatiana

O nouă subscriere de valori mobiliare de stat (VMS) pentru persoanele fizice este deschisă în perioada 12–21 ianuarie 2026 pe platforma eVMS.md, oferind investitorilor posibilitatea de a alege între obligațiuni pe un an, cu o dobândă anuală de 7%, și obligațiuni pe patru ani, cu o dobândă de 7,35%. Dobânda este fixă și urmează a fi plătită semestrial.

Runda actuală diferă de cea organizată în perioada 1–10 decembrie 2025, când au fost disponibile obligațiuni pe doi ani și patru ani. Atunci, cea mai mare parte a banilor a mers către titlurile pe doi ani, cu o dobândă anuală de 7,10%, care au atras 44,6 milioane de lei, în timp ce obligațiunile pe patru ani, cu o dobândă de 7,35%, au cumulat 6,9 milioane de lei.

În total, subscrierea din decembrie a adunat 51,5 milioane de lei, aproape dublu față de runda anterioară, fiind realizate 717 tranzacții de către 566 de investitori. În comparație, actuala rundă oferă o maturitate mai scurtă, de un an, în locul celei de doi ani, păstrând însă aceeași dobândă pentru titlurile pe patru ani.

Potrivit calendarului publicat, subscrierile prin eVMS.md vor continua lunar în primul trimestru al anului, următoarele sesiuni fiind programate pentru 9–18 februarie și 9–18 martie, când vor fi disponibile obligațiuni cu maturități de 1, 2, 3 și 4 ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!