„Titanicul rusesc” al luxului, anulat! Criptoscandalul a înghețat vacanța miliardarilor

03 Sept. 2025, 17:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Sept. 2025, 17:35 // Actual //  Ursu Victor

O croazieră exclusivistă către Polul Nord, destinată unor clienți bogați din Rusia, a fost anulată în ultimul moment în urma unui scandal financiar internațional, relatează The Financial Times.

Peste 150 de participanți – antreprenori, top manageri din IT și vedete media – urmau să pornească luna trecută într-o călătorie luxoasă la bordul unui spărgător de gheață al companiei franceze Ponant, deținută de familia miliardară Pinault. Programul includea preparate culinare semnate de chefi cu stele Michelin, saune și observarea naturii arctice prin telescoape Swarovski.

Croaziera trebuia să înceapă din arhipelagul norvegian Svalbard (Spitzbergen), însă a fost anulată după ce în SUA a fost arestat un antreprenor rus din domeniul cripto, al cărui start-up înregistrat în Delaware intermedia plățile dintre Ponant și tur-operatorul TRVL, companie rusească din Dubai care organizase charterul.

După anularea călătoriei, TRVL a intentat un proces în Franța, acuzând Ponant că nu a returnat 5,8 milioane de dolari din contractul total de 8,5 milioane de doolari. În instanță, firma rusă solicită despăgubiri de peste 7 milioane  de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Mai 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Mai 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

S.A. CET-Nord a anunțat lansarea unei licitații pentru instalarea unui sistem de stocare a energiei electrice (BESS) cu o capacitate de 70 MW, în cadrul centralei termoelectrice din Bălți. Proiectul vizează selectarea unui partener privat care va asigura finanțarea și implementarea integrală, de la proiectare și construcție până la instalare și punere în funcțiune.

Potrivit companiei, viitorul sistem va fi conectat la rețeaua națională în baza unui aviz de racordare emis de Moldelectrica, ceea ce permite integrarea capacității de stocare în sistemul electroenergetic al țării.

Inițiativa face parte din eforturile autorităților de a dezvolta infrastructura de stocare a energiei, esențială pentru integrarea surselor regenerabile, acoperirea consumului în orele de vârf și sporirea rezilienței sistemului energetic. Sistemele BESS permit acumularea energiei produse în exces și utilizarea acesteia atunci când cererea este ridicată, contribuind la stabilitatea rețelei.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a precizat că statul își păstrează rolul de facilitator al investițiilor strategice, în timp ce implementarea tehnică și financiară va fi realizată de partenerul selectat printr-o procedură deschisă și competitivă, bazată pe criterii tehnico-financiare.

Proiectul de la Bălți vine în continuarea altor investiții în domeniu. La sfârșitul lunii aprilie, în localitatea Rădeni a fost pus în funcțiune cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova, cu o capacitate de 60 MWh, integrat cu un parc fotovoltaic de 50 MW.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!