Țițeiul rusesc, înlocuit în Europa cu cel american. Exporturile din SUA au ajuns la cifre record

21 Mart. 2023, 08:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Mart. 2023, 08:14 // Actual //  bani.md

Exporturile de ţiţei din SUA către Europa au atins în martie un record de 2,1 milioane de barili pe zi, în medie, stimulate de reduceri mari la nivelul de referinţă global şi de cererea mai slabă de petrol din partea rafinăriilor din SUA, transmite Reuters.

Exporturile record către Europa şi China din această lună reflectă creşterea comerţului cu ţiţei al Statelor Unite şi faptul că americanii îşi consolidează rolul de furnizori ai Europei după invazia Rusiei în Ucraina.

Îngheţul de sărbători a anulat operaţiunile la o duzină de rafinării din SUA, crescând numărul întreţinerilor programate ale fabricilor şi reducând cererea de ţiţei, ceea ce a mărit discountul la ţiţeiul american faţă de petrolul Brent, de referinţă.

Încetinirea activităţilor de rafinare a afectat preţurile petrolului West Texas Intermediate din SUA, în timp ce petrolul Brent a fost susţinut de disponibilitatea în scădere a petrolului rusesc, precum şi de complicaţiile cu fluxurile exploatării Johan Sverdrup din Norvegia, a declarat analistul Kpler Matt Smith.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Aug. 2026, 15:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 15:41 // Actual //  Ursu Victor

Energocom anunță că a reușit să rezerve volumele necesare de energie electrică pentru acoperirea consumului Republicii Moldova în ziua de sâmbătă, 8 august. Compania avertizează însă că situația pe piețele regionale rămâne volatilă, iar energia din import continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

Potrivit Energocom, pentru ziua de astăzi au fost achiziționați în total 10.989 MWh de energie electrică.

Cea mai mare parte, 68,50%, este asigurată prin contracte bilaterale de import. Alte 5,78% din necesar au fost cumpărate de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM).

Astfel, 74,28% din energia necesară Republicii Moldova pentru sâmbătă provine din importuri.

Producția locală din surse regenerabile asigură 24,56% din necesar, în timp ce centralele electrice de termoficare (CET) contribuie cu doar 1,16%.

Deși necesarul pentru 8 august este acoperit, Energocom atrage atenția că situația regională rămâne volatilă, iar energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

În aceste condiții, compania îndeamnă populația să utilizeze rațional energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, să evite risipa și, acolo unde este posibil, să amâne folosirea aparatelor cu un consum ridicat pentru alte ore ale zilei.