Un colos comercial de 130 milioane de euro ia naștere la câțiva kilometri de granița Republicii Moldova

16 Apr. 2025, 09:45
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Apr. 2025, 09:45 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Pe 17 aprilie, Iașul devine oficial gazda celui mai nou și spectaculos centru comercial din regiune – Mall Moldova, construit pe amplasamentul fostului ERA Shopping Park din Păcurari. Cu o suprafață totală de 110.000 de metri pătrați, peste 250 de branduri și o arhitectură care rupe tiparele mallurilor clasice, proiectul semnat de Prime Kapital Development și MAS PLC promite să devină noul pol de atracție al consumului și divertismentului din Estul țării.

Unul dintre cele mai spectaculoase elemente ale noii construcții este parcarea pe acoperiș – o premieră absolută pentru Iași și, probabil, pentru întreaga regiune. Cu acces direct către zona de food court, parcarea se adaugă celor peste 3.500 de locuri disponibile în exterior și în parcarea etajată.

Tot în premieră, Mall Moldova va găzdui cel mai mare cinematograf Cinema City din estul României, dotat cu nouă săli, inclusiv una 4DX, care oferă o experiență imersivă completă: mișcare, vânt, apă și vibrații, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Zona de food court promite să fie una dintre cele mai mari și mai diverse din Iași: peste 30 de restaurante și 2.500 de locuri, cu nume în premieră pentru oraș precum Wendy’s, Popeyes, Hesburger, Dodo Pizza, Sushi Terra sau Toto 9 Gastrobar.

La capitolul retail, peste 250 de branduri își vor deschide porțile, dintre care 50 sunt în premieră pentru regiune, inclusiv Rituals, Half Price, Lego, ePantofi sau Under Armour.

Investiția de aproximativ 130 milioane euro a dublat suprafața zonei comerciale față de fosta structură ERA, de la 60.000 la 110.000 mp. În spatele acestui colos comercial se află munca a peste 3.000 de specialiști și sute de companii. Estimările indică venituri anuale din chirii de peste 12 milioane de euro, iar centrul se adresează unei piețe de peste 3,3 milioane de persoane din estul României și Republica Moldova.

În interiorul complexului se află și un centru World Class de ultimă generație, cu piscină semi-olimpică, precum și cel mai mare loc de joacă indoor din regiune – Hype by Kiddo, întins pe 2.800 mp și dotat cu trasee suspendate și zone de aventură unice în Europa.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Dec. 2025, 16:23
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
12 Dec. 2025, 16:23 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Uniunea Europeană va introduce, începând cu luna iulie 2026, o taxă vamală de trei euro pentru coletele cu o valoare mai mică de 150 de euro care intră pe teritoriul celor 27 de state membre. Măsura va fi una temporară și se va aplica până în anul 2028, când UE intenționează să impună taxe vamale tuturor mărfurilor importate, indiferent de valoarea acestora, a anunțat Comisia Europeană, citată de Agerpres.

Potrivit Comisiei, decizia a fost luată pe fondul creșterii accelerate a numărului de colete de mică valoare care ajung pe piața europeană fără a fi supuse taxelor vamale. Această situație generează concurență neloială pentru comercianții din UE, riscuri pentru sănătatea și siguranța consumatorilor, un nivel ridicat de fraudă și impact negativ asupra mediului. Doar anul trecut, aproximativ 4,6 miliarde de trimiteri cu valoare sub 150 de euro au intrat în UE, echivalentul a circa 12 milioane de colete pe zi, un volum dublu față de 2023 și de trei ori mai mare decât în 2022.

Autoritățile europene atrag atenția că o parte semnificativă a acestor produse nu respectă legislația UE, iar creșterea exponențială a importurilor ridică semne de întrebare privind controlul calității și siguranței. Noua taxă va afecta în special retailerii online care expediază bunuri din afara UE, în special din China, precum Shein, Temu sau AliExpress. Datele Comisiei arată că, în 2024, 91% din comenzile online sub pragul de 150 de euro au provenit din China.

Separat de decizia UE, România va introduce mai devreme o măsură similară. Începând cu 1 ianuarie 2026, autoritățile de la București vor aplica o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet sub 150 de euro comandat de pe platforme din afara Uniunii Europene, precum Shein, Temu, AliExpress sau Trendyol. Măsura face parte dintr-un pachet legislativ adoptat de Guvernul României și validat de Curtea Constituțională.

Subiectul este relevant și pentru Republica Moldova, unde platformele de comerț online din afara UE sunt utilizate pe scară largă. Autoritățile de la Chișinău analizează deja posibile măsuri similare. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că veniturile potențiale din taxarea coletelor provenite de pe platformele internaționale ar putea depăși un miliard de lei, în contextul actualului volum ridicat de importuri mici și slab fiscalizate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII