(VIDEO) Adunarea Populară a Găgăuziei a anulat data alegerilor în regiune

03 Feb. 2021, 13:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Feb. 2021, 13:38 // Actual //  MD Bani

Alegerile „parlamentare” în cadrul Adunării Populare din Găgăuzia, preconizate pentru data de 4 aprilie curent au fost anulate astăzi de către deputații Adunării, după ce nu au ajuns la un consens în privința alegerii membrilor Comisiei Electorale din regiune.

La ședința de astăzi a Adunării Parlamentare, deputații regiunii urmau să numească 4 membri ai Comisiei Electorale, trei reprezentanți ai Comitetului Executiv și un reprezentant al instanțelor judecătorești, fapt ce nu s-a reușit.

Deputatul Adunării, Serghei Cimpoieș a declarat în cadrul ședinței că a apărut o coliziune în procesul organizării alegerilor, „mărul discordiei” fiind noua componență a Comisiei Electorale, fapt ce a dus la imposibilitatea ca instituția să înceapă pregătirile pentru alegerile din teritoriu. Acesta mai afirmă că, potrivit legislației campania electorală ar fi trebuit să înceapă astăzi, 3 februarie.

„Astăzi trebuie să anulăm decretul din 18 decembrie privind numirea alegerilor pentru Adunarea Națională pentru 4 aprilie”, a sugerat Cimpoieș.

Revenind în sală după o pauză, deputații au votat anularea datei alegerilor, scrie gagauzinfo.md.

Deputatul Grigori Dulgher a propus amânarea alegerilor până la 11 aprilie, însă doar 8 deputați au votat pentru o astfel de inițiativă. Deputații vor reveni la numirea unei noi date electorale și la aprobarea noii componențe a Comisiei Electorale la următoarea ședință.

Realitatea Live

06 Iul. 2025, 09:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Iul. 2025, 09:02 // Actual //  Ursu Victor

România continuă să fie una dintre destinațiile preferate ale moldovenilor. Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică din România, în perioada 1 ianuarie – 31 mai 2025, 37.867 de turiști din Republica Moldova au fost cazați în structurile de primire turistică din România, inclusiv în apartamente și camere de închiriat.

Astfel, Republica Moldova se află pe locul 8 în clasamentul celor mai importante surse de turiști străini pentru România, devansând țări precum Spania, Ucraina, Bulgaria sau Turcia.

În total, în această perioadă, sosirile în structurile de primire turistică din România au însumat 4,49 milioane de persoane, în creștere cu 0,8% față de perioada similară din 2024. Turiștii străini au reprezentat 19,2% din total, iar cei din Republica Moldova au avut o prezență tot mai vizibilă în peisajul turistic românesc, scrie economica.net.

Datele arată că orașele cele mai vizitate au fost Bucureștiul, Brașovul și Clujul, iar durata medie a șederii pentru turiștii străini a fost de 2,1 zile.

Creșterea numărului de turiști moldoveni în România reflectă nu doar proximitatea geografică și legăturile culturale, ci și diversificarea ofertelor turistice și a facilităților de cazare din țara vecină. Tendința ar putea continua și în sezonul estival, când litoralul românesc devine o atracție majoră pentru turiștii din regiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO