110 mii de păsări de la o fermă din Moldova au fost nimicite

09 Ian. 2026, 12:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Ian. 2026, 12:01 // Actual //  bani.md

110 mii de păsări au fost nimicite, iar ouăle au fost retrase de pe piață, după ce inspectorii Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au depistat prezența unei substanțe interzise în urma controalelor efectuate la o fermă de păsări din Republica Moldova.

Potrivit ANSA, substanța identificată este metronidazolul, descoperit în serul păsărilor și în ouă, în urma analizelor de laborator. Cazul a declanșat o anchetă amplă, aflată în desfășurare.

În total, au fost realizate 17 controale oficiale la ferme de păsări, depozite de furaje și un abator. În toate unitățile verificate a fost suspendată mișcarea păsărilor și a ouălor, iar ouăle destinate consumului uman au fost rechemate de pe piață.

În baza rezultatelor preliminare, autoritățile au stabilit că sursa contaminării ar fi hrana pentru animale, în care metronidazolul ar fi fost adăugat ilegal. În acest context, ANSA a decis sistarea importurilor de furaje combinate, solicitând explicații autorităților din țara exportatoare. Măsura nu se aplică hranei pentru animale de companie.

ANSA îndeamnă fermierii să utilizeze doar medicamente veterinare autorizate, exclusiv la indicația medicului veterinar, și să aplice măsuri stricte de autocontrol, pentru a asigura produse sigure consumatorilor.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 11:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Ian. 2026, 11:05 // Actual //  Ursu Victor

Un schimb dur de replici a avut loc în direct la Radio Moldova între deputații Sergiu Stefanco și Alex Trubca, pe tema creșterii datoriilor statului față de fermieri pentru subvențiile neplătite.

Stefanco l-a întrebat pe Trubca cum se explică faptul că, din 2021 până în prezent, datoria față de agricultori a crescut de la circa un miliard de lei la aproape patru miliarde de lei, în condițiile în care Guvernul a extins constant programele de subvenționare.

În replică, Alex Trubca a pus creșterea arieratelor pe seama unui mecanism de subvenționare „imperfect”, aplicat în ultimii ani. El a susținut că majorarea subvențiilor reflectă, de fapt, creșterea investițiilor din agricultură.

„Mecanismul de subvenționare este imperfect și eu spun asta din 2021. Mă bucur că Ministerul Agriculturii l-a schimbat în 2026. Când se secvențiază tot ce se investește, creșterea subvențiilor înseamnă creșterea investițiilor și că sectorul lucrează și crește”, a declarat Trubca.

Sergiu Stefanco a respins argumentul și a calificat situația drept „populism”.

„Dacă statul deschide măsuri, trebuie să aibă și acoperire financiară. În raportul Curții de Conturi scrie clar că sunt măsuri fără acoperire financiară”, a spus deputatul.

Întrebat ce se va întâmpla cu datoriile la subvențiile postinvestiționale, Alex Trubca a declarat că acestea vor fi achitate odată cu suplinirea bugetului și că tocmai din acest motiv a fost schimbată paradigma de subvenționare.

Potrivit datelor oficiale ale Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA), restanțele statului față de fermieri au ajuns la 3,4 miliarde de lei, o povară care pune o presiune tot mai mare atât pe sectorul agricol, cât și pe finanțele publice.