20% din petrolul lumii în joc! Conflictul SUA–Iran nu se stinge

10 Mai 2026, 10:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Mai 2026, 10:22 // Actual //  Ursu Victor

Tensiunile din Orientul Mijlociu rămân ridicate, iar Statele Unite și Iran nu sunt mai aproape de încheierea conflictului, în pofida unui calm relativ înregistrat în zona Strâmtoarea Ormuz, scrie REUTERS.

Washingtonul așteaptă în continuare răspunsul Teheranului la o propunere de încetare formală a războiului, urmată de negocieri privind dosare sensibile, inclusiv programul nuclear iranian. Secretarul de stat american, Marco Rubio, a declarat că SUA se așteptau la un răspuns rapid, însă până în prezent nu există semnale clare din partea Iranului.

În paralel, președintele Donald Trump a afirmat că așteaptă un răspuns „foarte curând”, în condițiile în care presiunile internaționale cresc pentru a pune capăt conflictului, care a declanșat o criză energetică globală și amenință economia mondială.

Un element semnificativ este apariția unui petrolier de gaz natural lichefiat din Qatar, care se îndreaptă spre strâmtoare în drum spre Pakistan. Potrivit datelor din industrie, tranzitul ar fi fost aprobat de Iran, ca un gest de încredere față de Qatar și Pakistan, implicate în medierea conflictului. Dacă va fi finalizat, acesta ar fi primul transport de acest tip prin Ormuz de la izbucnirea războiului, la sfârșitul lunii februarie.

Strâmtoarea Ormuz, prin care înainte de conflict tranzita aproximativ o cincime din petrolul mondial, rămâne un punct critic. Iranul a restricționat în mare măsură navigația navelor străine, iar incidentele militare recente au amplificat riscurile.

În ultimele zile au avut loc confruntări sporadice între forțele iraniene și nave americane, iar armata SUA a anunțat că a lovit două nave asociate Iranului care încercau să intre într-un port iranian. De asemenea, o navă comercială a fost lovită de un proiectil în apropiere de Doha, fără victime.

Autoritățile iraniene au avertizat că navele statelor care respectă sancțiunile americane vor întâmpina dificultăți în traversarea strâmtorii. În același timp, parlamentarii iranieni pregătesc un proiect de lege care ar putea oficializa controlul asupra traficului maritim, inclusiv interzicerea accesului pentru navele „statelor ostile”.

Deși Casa Albă susține că armistițiul convenit recent se menține, Teheranul acuză Washingtonul de încălcarea acestuia. Ministrul iranian de externe a declarat că SUA aleg acțiuni militare „de fiecare dată când apare o soluție diplomatică”.

În acest context, sprijinul internațional pentru Washington rămâne limitat. După discuții cu premierul italian Giorgia Meloni, Rubio a criticat lipsa susținerii din partea aliaților pentru redeschiderea strâmtorii. Între timp, Marea Britanie a anunțat trimiterea unei nave militare în regiune, în vederea unei eventuale misiuni internaționale de securizare a traficului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

10 Mai 2026, 10:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Mai 2026, 10:01 // Actual //  Ursu Victor

Compania Trump Media & Technology Group, care deține rețeaua socială Truth Social, a înregistrat pierderi de peste 400 de milioane de dolari în primul trimestru al anului 2026, potrivit Bloomberg.

Cea mai mare parte a pierderilor este legată de investițiile în criptomonede. La sfârșitul lunii februarie, compania a vândut aproximativ 2.000 de bitcoini la un preț sub 70.000 de dolari per unitate.

Tranzacția vine în contrast cu evoluția anterioară a pieței, în condițiile în care, în octombrie anul trecut, Bitcoin a atins un maxim istoric de aproximativ 126.000 de dolari.

Diferența de preț a amplificat pierderile companiei, evidențiind riscurile asociate expunerii pe piața criptomonedelor, caracterizată prin volatilitate ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!