Biden: „Nu căutăm un conflict, căutăm soluții”. Aceasta refuză să iasă cu Putin într-o conferință de presă comună

14 Iun. 2021, 10:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Iun. 2021, 10:18 // Actual //  MD Bani

Președintele SUA, Joe Biden, nu intenționează să țină o conferință de presă generală cu președintele rus Vladimir Putin în urma discuțiilor lor de la Geneva, scrie Realitatea.md.

„Aceasta nu este o competiție asupra celor care pot performa mai bine înainte de o conferință de presă sau să se jeneze reciproc”, a spus Biden la o conferință de presă după summitul G7.

Biden a subliniat în mod clar că SUA optează pentru îmbunătățirea relațiilor bilaterale cu Rusia.

„Nu căutăm un conflict, căutăm soluții la acțiunile care, în opinia noastră, nu sunt compatibile cu normele internaționale”, a continuat liderul american.

Vineri, Casa Albă a spus că, în urma întâlnirii cu Putin, Biden va susține o conferință de presă separată. Liderii țărilor nu vor ieși împreună în fața mass-media.

Întâlnirea Biden – Putin

Realitatea.md amintește că marți, 16 iunie 2021, la Geneva, urmează să aibă loc mult așteptata întrevedere dintre Joe Biden și Vladimir Putin.

Pe 6 iunie, Biden a vorbit despre poziția sa la viitoarea întâlnire cu Putin. El a asigurat că Statele Unite vor apăra hotărât valorile democratice și propriile interese naționale.

Biden a mai menționat că Statele Unite nu doresc un conflict cu Federația Rusă, ci doresc relații stabile și previzibile, vor să colaboreze cu Rusia în chestiuni de stabilitate strategică și control al armelor.

Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Joana, se așteaptă ca președintele Biden în timpul întâlnirii sale cu Putin să ridice problema acțiunilor agresive ale Rusiei în lume, a controlului strategic al armelor și a subiectului schimbărilor climatice.

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 13:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Mart. 2026, 13:27 // Actual //  bani.md

Un nou program destinat antreprenorilor din Republica Moldova EUReady a fost lansat pentru a sprijini mediul de afaceri să înțeleagă, în mod practic, ce înseamnă integrarea în Uniunea Europeană și cum își pot adapta companiile pentru a rămâne competitive într-o economie europeană.

Programul este destinat atât antreprenorilor care activează pe piața locală, cât și celor care operează pe piețe internaționale și își propune să ofere instrumente și cunoștințe pentru adaptarea la noile reguli ale pieței odată cu aderarea la UE.

În cadrul EUReady, participanții vor afla cum se vor modifica regulile pieței după integrarea europeană, ce oportunități există deja pentru companiile din Moldova și ce noi perspective s-ar putea deschide după aderare. De asemenea, programul va prezenta lecții și experiențe din alte state membre ale Uniunii Europene, inclusiv greșelile și provocările întâmpinate de companiile din aceste țări.

Totodată, antreprenorii vor învăța cum pot rămâne competitivi într-un mediu economic european, cum pot accesa piața digitală a Uniunii Europene prin vânzări online și scalare transfrontalieră, dar și cum pot deveni parte a lanțurilor valorice europene și colabora cu parteneri din UE.

Programul va explica și modul în care funcționează, în practică, comerțul cu Uniunea Europeană, oferind exemple concrete și recomandări pentru companiile interesate să se extindă pe piața europeană.

Participarea la program este gratuită, însă locurile sunt limitate. Termenul-limită pentru depunerea aplicațiilor este 15 martie 2026.

Programul EUReady este implementat de GLIA Impact Hub, cu sprijinul Programului Innovate Moldova, finanțat de Suedia și Regatul Unit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!