Moldova are nevoie de reforme radicale ale politicii economice

06 Aug. 2025, 12:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Aug. 2025, 12:02 // Actual //  bani.md

Mediul de afaceri așteaptă din partea autorităților o simplificare a sistemului fiscal și intensificarea dezvoltării industriale. Reprezentanții mediului de afaceri și-au prezentat propunerile în cadrul celei de-a treia Mese rotunde naționale, organizată de partidul Alianța „MOLDOVENII”, care desfășoară consultări publice pentru perfecționarea programului său electoral.

Participanții la întîlnire au criticat dur modelul actual de guvernare. „Am preluat modelul unui stat matur, fiind o țară în curs de dezvoltare. Rezultatul este dezorganizarea și lipsa responsabilității”, a subliniat președintele holdingului IMC Group, Iurie Mihalachi, explicînd de ce, în ultimii zece ani, niciuna dintre formele de organizare a puterii nu a dat rezultate.

Igor Crapivca, directorul general al Orvento Metal, a fost de acord cu el: „Este ca în armată fără comandanți. Avem nevoie de un general – o conducere clară, disciplină și responsabilitate”.

Antreprenorul din domeniul prelucrării metalelor, Anatolie Rașcu, a propus înlocuirea Ministerului Economiei cu Ministerul Industriei. În opinia sa, fără sprijinul sectorului industrial, țara își pierde viitorul: „Avem resurse – argilă, lînă – și le aruncăm, le ardem. Putem produce în țară. Avem nevoie de un plan clar și de voință politică”.

Înlocuirea celor 24 de taxe cu una singură – o taxă pe cifra de afaceri – a fost propusă de președintele companiei Covoare Ungheni, Nicolas Nicula: „2-3% din fiecare vînzare – transparent, clar, convenabil. Acest lucru va reduce presiunea asupra mediului de afaceri și va elibera resurse pentru serviciul fiscal”.

„Astăzi plătim impozite ca persoane juridice, ca persoane fizice, ca angajați. Este prea mult. Un singur impozit automat – și gata”, a susținut ideea simplificării sistemului fiscal Anatolie Rașcu.

Nicula a atras atenția și asupra existenței monopolului în sectorul creditelor bancare. Consecința – cerințe excesive pentru garanții și lipsa accesului întreprinderilor la finanțare.

Fostul viceprim-ministru Alexandru Muravschi a atras atenția asupra creșterii datoriei externe. Potrivit acestuia, în patru ani, aceasta s-a dublat, iar peste 70% din infuziile externe au fost destinate consumului curent. „Nu ne putem permite să risipim resursele. Acestea trebuie direcționate către investiții și dezvoltare”, a subliniat economistul.

Vorbind despre oportunitățile nerealizate, el a indicat dezvoltarea slabă a cooperativelor agricole, în ciuda potențialului mare. În acest context, directorul ABS Const SRL, Serghei Balica, a propus ca statul să acorde prioritate reciclării deșeurilor, iar Anatolie Rașcu a abordat problema responsabilității celor care au plecat în străinătate: „Dacă v-ați dezvoltat o afacere în Canada, ce ați făcut pentru Moldova?”.

Liderul Alianței „MOLDOVENII”, economistul Denis Roșca, a propus publicarea zilnică a structurii importurilor, pentru ca antreprenorii să poată înțelege ce produse pot fi fabricate în țară. „Sarcina noastră nu este să blocăm inițiativa privată, ci să creăm condiții pentru dezvoltare. Fără mediatizare, oamenii nu știu ce pot face în propria țară”, a declarat el.

Propunerile participanților la cea de-a treia Masă rotundă națională vor fi luate în considerare la elaborarea programului electoral al partidului Alianța „MOLDOVENII” pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. Discuția care a avut loc face parte dintr-o amplă campanie de consultări publice, care va dura pînă la jumătatea lunii august.

Următoarea Masă rotundă națională va avea loc pe 7 august. Aceasta va fi dedicată temei „Modernizarea sistemului de finanțare a statului, a întreprinderilor și a familiilor”.

P.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Feb. 2026, 09:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
04 Feb. 2026, 09:31 // Actual //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cel mai mare producător de țiței și gaze din Europa de Sud-Est cu afaceri și în Republica Moldova, a încheiat anul 2025 cu un profit net în scădere cu 27%, până la aproximativ 3 miliarde de lei românești, în timp ce veniturile au crescut ușor, cu 2%. În același timp, compania a realizat investiții la un nivel record, de aproape 7,8 miliarde de lei românești, direcționate în special către proiectele strategice din cadrul Strategiei 2030.

Potrivit companiei, scăderea profitului a fost determinată în principal de ajustări de depreciere legate de obligațiile de abandonare a unor active și de creșterea impozitării în segmentul de Explorare și Producție. Rezultatul din exploatare ajustat (CCA, fără elemente speciale) a scăzut cu 10%, până la circa 5,2 miliarde de lei româneltu. Cu toate acestea, contribuția totală la bugetul de stat, prin taxe și dividende, a rămas ridicată, la aproximativ 16 miliarde de lei românești.

Directorul general al OMV Petrom, Christina Verchere, a declarat că rezultatele arată reziliența modelului integrat de afaceri al companiei, într-un context de piață volatil. „2025 a fost un an important pentru implementarea Strategiei 2030, an în care am obținut rezultate tangibile pentru toate proiectele noastre strategice, susținute de investiții de aproximativ 7,8 miliarde lei. Într-o piață volatilă, rezultatele noastre au evidențiat reziliența modelului de afaceri integrat, performanța activităților din downstream compensând parțial impactul prețurilor mai mici ale țițeiului”, a afirmat aceasta.

Pe segmente de activitate, în Explorare și Producție, rezultatul operațional ajustat a scăzut cu 27%, pe fondul prețurilor și volumelor mai mici de țiței, iar producția totală s-a redus cu 4%, la 104,5 mii barili echivalent petrol pe zi. În Rafinare și Marketing, rezultatul operațional ajustat a rămas stabil, în timp ce marja de rafinare a crescut semnificativ, cu 35%. În segmentul Gaze și Energie, rezultatul operațional a fost apropiat de cel din anul precedent, iar vânzările de gaze naturale au crescut cu 12%, la cel mai ridicat nivel din ultimii ani.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!