Trend descendent la pompă! Prețurile scad pe fundalul pieței globale agitate

03 Oct. 2025, 12:12
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Oct. 2025, 12:12 // Actual //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) informează că, începând cu această săptămână, prețurile la benzină și motorină au intrat pe un trend descendent.

Reducerea, de circa 1% în ultimele zile, este determinată exclusiv de scăderea cotațiilor internaționale Platts, pe fondul unor evoluții globale marcate de incertitudini.

Prețurile petrolului Brent au coborât în această săptămână, odată cu creșterea stocurilor de țiței, benzină și distilate în Statele Unite și diminuarea cererii. În paralel, în cadrul OPEC+ se discută o posibilă majorare a producției în noiembrie cu până la 500.000 barili/zi – de trei ori mai mult decât în octombrie. Potrivit Reuters, opt membri ai organizației ar susține această decizie, însă Rusia s-ar putea opune, din cauza sancțiunilor care îi limitează capacitatea de producție.

În același timp, miniștrii de finanțe ai G7 au anunțat intensificarea presiunilor asupra Moscovei, vizând companiile care cresc importurile de petrol rusesc sau sprijină eludarea sancțiunilor.

ANRE subliniază că factori externi precum volatilitatea pieței internaționale și tensiunile geopolitice rămân principalii determinanți ai prețurilor la carburanți și pe piața moldovenească.

Pentru perioada 4–6 octombrie 2025, ANRE a stabilit următoarele prețuri maxime: 23,07 lei/litru pentru benzina COR 95 (în scădere cu 6 bani) și de 19,87 lei/litru pentru motorina standard (în scădere cu 5 bani).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

01 Mai 2026, 14:18
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:18 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova anunță o nouă rundă de subscriere pentru valorile mobiliare de stat (VMS), care se va desfășura în perioada 4–17 mai 2026.

Investitorii vor putea achiziționa obligațiuni de stat cu maturități cuprinse între 1 și 4 ani, cu dobânzi fixe atractive. Astfel, pentru titlurile cu scadența de un an, rata dobânzii este de 6,95%, pentru cele pe doi ani — 7,05%, pentru trei ani — 7,15%, iar pentru patru ani dobânda ajunge la 7,35% anual.

Autoritățile precizează că dobânzile sunt fixe pe toată perioada de deținere, iar valoarea nominală a unei obligațiuni este de 100 de lei, ceea ce face investiția accesibilă pentru un spectru larg de participanți.

La licitația precedentă din perioada 13–22 aprilie, prin platforma eVMS.md, 884 de persoane au subscris în total 131 563 700 de lei, în condițiile în care oferta lansată de Ministerul Finanțelor a fost de 85 de milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!