Termoelectrica, prinsă cu nereguli de ANRE: 19 milioane de lei vor fi tăiate din investițiile recunoscute în tarife

11 Mart. 2026, 12:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
11 Mart. 2026, 12:50 // Actual //  Grîu Tatiana

Termoelectrica a fost vizată de un control al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care a scos la iveală mai multe nereguli în activitatea întreprinderii pentru perioada 2022–2025.

Potrivit rezultatelor prezentate în ședința Consiliului de administrație al ANRE din 10 martie, inspectorii au identificat abateri în evidența contabilă a companiei. Mai exact, unele active au fost clasificate eronat drept cheltuieli curente, iar lucrările de izolare a rețelelor termice au fost contabilizate neuniform. Aceeași problemă fusese constatată și în cadrul controlului precedent, realizat în 2021.

Verificările au arătat și deficiențe în procesul de achiziții. ANRE susține că planificarea a fost făcută ineficient, iar în unele cazuri compania ar fi acceptat prețuri supraevaluate din partea furnizorilor, ceea ce a dus la cheltuieli nejustificate.

De asemenea, regulatorul a constatat că unele investiții realizate în cadrul contractelor de parteneriat pentru racordarea consumatorilor la sistemul centralizat de termoficare nu au fost eficiente. Potrivit ANRE, extinderea rețelelor nu a fost întotdeauna corelată cu cererea reală și cu obligația de a asigura continuitatea livrării energiei termice.

În urma controlului, Termoelectrica este obligată să remedieze neregulile contabile, să introducă un mecanism mai strict de estimare și control al prețurilor în procesul de achiziții și să-și alinieze politica de investiții la cerințele legale.

Totodată, ANRE va diminua cu aproximativ 19 milioane de lei valoarea investițiilor recunoscute în tarifele reglementate. Materialele controlului vor fi transmise pentru examinare Agenției Proprietății Publice și Procuraturii Generale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.